PILNE: Rząd szykuje dopłaty do paliwa! Wiemy ile dostaną wszyscy kierowcy w Polsce

PILNE: Rząd szykuje dopłaty do paliwa! Wiemy ile dostaną wszyscy kierowcy w Polsce

paliwa doplaty rzad

Podaj dalej

Polski rząd w związku z wysokimi cenami paliwa, szykuje kolejne dopłaty dla kierowców. Sytuacja dla wielu osób jest niezwykle trudna, jeżeli chodzi o koszty tankowania. Jeżeli nic w tej kwestii nie zostanie zrobione, to kraj może popaść w jeszcze większy kryzys, niż obecnie się znajduje. Pomoc w tym kierunku jest niezbędna i oczekują jej wszyscy.

Paliwa zostaną dofinansowane

paliwa ceny ropa
fot. freepik

Już od dłuższego czasu toczą się rozmowy, jeżeli chodzi o to, w jakich cenach są dostępne paliwa. A jak wiadomo nie są one tanie. W związku z tym Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wystosować pismo Ministerstwa Rolnictwa w sprawie pomocy. Dokładniej mówić chodzi o podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie diesla używanego do produkcji rolnej.

Padła propozycja, aby znacznie bardziej zwiększyć wspomniany zwrot w związku z wysoką ceną oleju napędowego. Zaproponowano kwotę 2,5 zł za litr przy jednoczesnym utrzymaniu wcześniej założonych limitów dla gruntów i sztuk bydła. Rolnicy uważają, że zwrot akcyzy w wysokości 1 zł  nie przyczyni się w dostatecznym stopniu do uniknięcia zapaści finansowej wielu gospodarstw rodzinnych.

Rząd odpowiedział na pismo i określił w nim plan działania. Zwrot uzależniony będzie od kwoty wydatków zaplanowanych na ten cel w projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok. Dodano również, że pewne kwestie zostały zawarte w programie Polski Ład. Chodzi o  „Jeszcze większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze” – zwiększa ono limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

stacja paliwa tankowanie
fot. freepik.pl

Ratunek dotrze na czas?

Przy dynamicznie rosnącej cenie paliwa najważniejsze jest, aby już teraz rolnicy poczuli wsparcie rządu. Bez niego wiele gospodarstw może popaść z tarapaty finanse z których ciężko już będzie się wykaraskać. A trzeba pamiętać, że to właśnie rolnictwo jest jednym z kluczowych segmentów, jeżeli chodzi o stabilność gospodarczą w kraju. Dlatego ważne jest to, aby odpowiednio zadbać o tę sferę.

Ceny paliwa od pewnego czasu mocno doskwierają wszystkim – także rolnikom. Wsparcie ich jest jednak kluczowe w kontekście tego, jakie ceny spotkamy na sklepowych półkach. Jeżeli dla rolników produkcja będzie droga, to niestety dla konsumentów również wzrosną koszty dobór. A przecież przy tak wysokim inflacji nikomu na tym nie powinno zależeć.

ceny paliwa lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News