PILNE: Rząd rezygnuje z LPG z Rosji! Ceny autogazu wystrzelą w górę. Ile teraz będzie kosztować najtańsze paliwo?

PILNE: Rząd rezygnuje z LPG z Rosji! Ceny autogazu wystrzelą w górę. Ile teraz będzie kosztować najtańsze paliwo?

lpg premier rzad

Podaj dalej

Polska będzie rezygnowała wraz z końcem roku z dostaw LPG z Rosji! Polski rząd zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie będzie korzystać z dostaw tego paliwa do naszego kraju. To bardzo zła informacja pod względem tego, jak teraz zdrożeje autogaz. Tanie paliwo? To będzie już historia, o której będziemy opowiadać dzieciom i wnukom.

Kończy się tanie LPG w Polsce

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Choć są to nieoficjalne informacje, to jednak mają one bardzo mocne źródło. Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji i znalazło się na niej właśnie embargo na LPG. To oznacza ogromny kłopot dla milionów Polaków. Zarówno tych tankujących autogaz, jak i tych ogrzewających tym paliwem swój dom.

Wiadomo już, że z tego tytułu będą ogromne niedobory. Eksperci wyliczyli, że w kraju może zabraknąć kilkaset tysięcy ton LPG. Przy ogromnym popycie i niewielkiej podaży ceny wystrzelą mocno w górę. A, że kłopot z dostawami będzie ogromny nikt nie ma żadnego wątpliwości. Choć na świecie panuje nadprodukcja tego paliwa, to jednak sprawdzanie go do kraju stanowi ogromne wyzwanie.

Raz, że transport który można zakontraktować jest odległy w terminie. Do tego dochodzi kwestia odbioru i magazynowania paliwa. Logistyka kuleje i nie da się tego zmienić z dnia na dzień. W dodatku same koszty transportu sprawią, że cena LPG zostanie znacząco podbita. Cieszmy się chwilą i tym co widzimy teraz, bo niebawem będzie to tylko piękne wspomnienie. Podobnie ja ceny, które kiedyś oscylowały w okolicach 2 złotych, a dawniej nawet mniej.

dacia-lpg-2
fot. dacia

Samochodu z instalacją gazową stracą w oczach

Obecnie wielu kierowców marzy o tym, aby wejść w posiadanie auta z LPG. Moda jednak na auta z instalacją gazową minie, bowiem autogaz może kosztować bardzo podobnie co benzyna. Mało tego, najbardziej czarne scenariusze zakładają, że kierowcy z butą gazową w samochodzie i tak będą tankować benzynę, bowiem może dojść do paradoksu, że 95-tka będzie tańsza.

Szykuje się naprawdę ogromna rewolucja na rynku paliw, która nastąpi w przyszłym roku. Ale już teraz trzeba liczyć się z tym, że ceny powoli zaczną rosnąć. Do pewnego poziomu będzie to w miarę akceptowalne, ale później każdy z niedowierzaniem będzie patrzył jak zmienia się sytuacja.

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News