PILNE: Rząd postanowił obniżyć podatek od benzyny i diesla! Polacy będą zachwyceni taką ceną

PILNE: Rząd postanowił obniżyć podatek od benzyny i diesla! Polacy będą zachwyceni taką ceną

podatek ceny paliwa stacja paliw

Podaj dalej

Kierowcy tankujący benzynę będą płacić mniej na stacji, bowiem został obniżony właśnie podatek na to paliwo. Taka decyzja niewątpliwie pozytywnie zaskoczy wiele osób, które będą mogły oszczędzić więcej pieniędzy tankując. Rząd Irlandii zdecydował się na podobny krok, jaki kilka tygodni temu wykonała Polska.

Niższy podatek na paliwo

podatek benzyna paliwo
fot. freepik.pl

Taka informacja to znakomita informacja dla wielu Polaków. W Irlandii bowiem mieszka około 150 tysięcy Polaków i jest to największa mniejszość narodowa, stanowiąca blisko 3 procent całej tamtejszej populacji. Kraj ten podobnie jak wiele innych obecnie w Europie i na świecie zmaga się z problemem wysokich cen ropy. Wpływa to niekorzystnie na inflację.

Od teraz kierowcy w Irlandii mogą zatankować benzynę bezołowiową o 20 eurocentów taniej za litr i o 15 eurocentów za diesel. Obniżka została odpowiednio przygotować przez tamtejszy rząd. Ma ona na celu złagodzenie skutków wysokich cen paliw, ale także jest odpowiednia do tego, aby nie zachwiać budżetem państwa.

Państwo wprowadzając obniżony podatek zdecydowało się na stratę 320 mln euro. To ogromne pieniądze dla tak małego kraju, a warto zauważyć, że taka ”promocja” została wprowadzona tylko do końca sierpnia. Później ceny paliw mają wrócić do normalnego poziomu, taki jaki będzie obowiązywał na rynku.

benzyna diesel paliwo
fot. freepik.pl

W Polsce efekt ”wow” trwał krótko

U nas nie nacieszyliśmy się zbyt długo realnymi oszczędnościami, a zwłaszcza widokiem niskich cen. Pierwszy obniżony podatek o około 30 groszy, jaki miał miejsce 20 grudnia został wchłonięty bardzo szybko. Z kolei kolejna tarcza antyinflacyjna, jaka pojawiła się na początku lutego także szybko znikła z oczu.

Dziś tylko pozostaje w głowie to, że gdyby nie niższy podatek, paliwo kosztowałoby znacznie więcej. A biorąc pod uwagę, ile dzisiaj kosztuje benzyna i diesel, można i tak mieć powodowy do zadowolenia, że tarcza obowiązuje. Pozwala ona na zaoszczędzenie około złotówki na każdym zatankowanym litrze paliwa.

diesel ceny paliw
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News