PILNE: Rząd poinformował kiedy diesel i benzyna będzie tańsza na stacjach! Jak będą wyglądały ceny paliw?

PILNE: Rząd poinformował kiedy diesel i benzyna będzie tańsza na stacjach! Jak będą wyglądały ceny paliw?

diesel paliwo benzyna

Podaj dalej

Lada moment diesel i benzyna na stacjach będą tańsze. Rząd w tym tygodniu ma ogłosić jak będzie dokładnie wyglądała tarcza inflacyjna, która wpłynie na obniżki ceny paliw. Kierowcy z niecierpliwością wyczekują informacji, jak będzie wyglądał pakiet rozwiązań, który wpłynie na niższe ceny na stacjach paliw. Czy obniżka będzie faktycznie realna?

Diesel i benzyna na święta będą tańsze

Zmiany sektora paliwowego i energetycznego wejdą bardzo szybko w życie. Według słów rzecznika rząd wszystko zamknie się w ciągu kilkunastu godzin – od prezentacji do posiedzenia sejmu na którym ta tarcza będzie przyjmowana. Piotr Müller zdradził, że przygotowane rozwiązania powinny obniżyć cenę za diesel i benzynę na święta.

Wciąż jednak nikt nie chce powiedzieć wprost, ile faktycznie mniej zapłacimy za paliwo. Warto dodać, że te w rafineriach już samo od siebie potaniało około 10 groszy w ciągu ostatniego tygodnia. Tyle tylko, że ta różnica może nie zostać dostrzeżona przez kierowców na stacjach, bowiem te będą manipulowały marżami, do czego mają oczywiście prawo. To ich zarobek za naszą obsługę.

Większość ekspertów przewiduje, że z dużej chmury może być mały deszcz. Ceny paliw jeżeli spadną, będzie to symboliczne i mało znaczące dla kierowców, czy szeroko rozumianej gospodarki. Kwestia tego ile rząd faktycznie da od siebie obniżając daną akcyze/podatek, chcąc ratować inflację i wartość złotego.

Będzie poniżej 6 złotych

Wiele wskazuje na to, że najważniejsze dla rządu będzie utrzymanie ceny za diesel i benzynę poniżej 6 złotych. W przypadku drugiego wspomnianego paliwa nie będzie trudne, bowiem cena w hurcie już wynosi 5,84 zł/l, a więc nawet z marżą nie będzie to trudne. Z kolei olej napędowy wynosi obecnie 6,08 zł/l, a więc sprzedawany jest poniżej swojej wartości.

I to właśnie diesel jest tutaj kluczowy w dużej mierze dla gospodarki. Bo to właśnie na tym paliwie w dużej mierze dostarczane są towary do sklepów, a firmy transportowe ponoszą jego koszty. Przerzucane jest to później wszystko na konsumentów, płacących więcej za towary w sklepach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News