PILNE: Rząd obniży VAT na paliwo do 8 procent! Zmiany zapowiedziało Ministerstwo Finansów

PILNE: Rząd obniży VAT na paliwo do 8 procent! Zmiany zapowiedziało Ministerstwo Finansów

paliwo vat minister finansow

Podaj dalej

Paliwo w najbliższych dniach może być znacznie tańsze, niż jest obecnie! Ale nie tyczy się to wyłącznie tej dziedziny naszego życia, ale także tej ważniejszej – żywoności. Tutaj ceny także mają pójść znacząco w dół. O nadchodzących zmianach poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski. Teraz pozostaje tylko postawienie kropki na ”i”.

Będzie niższy VAT na paliwo

Unia Europejska kierowcy

Informacje na temat obniżenia VAT na paliwo i żywność znalazły się w odpowiedzi wiceministra finansów na interpelację. Przeczytać w niej można, że skierowano do Komisarza ds. Gospodarki, Pana Paolo Gentiloniego pismo. W nim wskazano na pilną potrzebę podjęcia szczególnych działań w obszarze VAT. Chodzi o złagodzenie negatywnych skutków inflacji, na jakie narażone są przede wszystkim gospodarstwa domowe i małe firmy.

Przez pięć bądź sześć miesięcy miałaby zostać zastosowana zerowy VAT do żywności oraz gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej. Z kolei VAT na paliwo silnikowe zostałby obniżony do 8 procent. Teraz jako kraj i jego obywatele musimy czekać, czy na taki krok pozwoli nam Unia Europejska.

Jeżeli tak przepisy weszłyby w życie najprawdopodobniej, już od 1 lutego. Ceny poszybowały niewątpliwie mocno w dół, co na pewno sprawiłoby, iż ludzie chętniej decydowaliby się na większe zakupy.W dobie większej inflacji byłoby ich po prostu na to bardziej stać, niż obecnie. Wróciłyby ceny, które sprawiłyby, iż sam popyt stałby się większy.

unia europejska diesel zielony ład polexit

Czekamy na zielone światło

Mateusz Morawiecki prowadził już rozmowy w tej sprawie z Komisją Europejską. Nieoficjalnie wiadomo, że padła nieformalna zgoda, która pozwoli na obniżenie VAT-u na żywność i paliwo. Jeżeli tak się stanie już za niecały miesiąc wszyscy na tym skorzystamy. Pytanie tylko, jak bardzo przyczyni się to realnie do obniżenia inflacji, która wciąż rośnie.

Warto wspomnieć, że obecnie działa tarcza antyinflacyjna, która obniża cenę na diesel, benzynę i LPG. Tankujemy paliwo taniej do końca maja tego roku. Zdaniem wielu ekspertów to jednak za mało, aby sytuacja w kraju mogła się szybko poprawić. Rząd musi wykonać więcej kroków mających na celu walkę z inflacją.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News