PILNE: Rząd obniży ceny paliw o ponad złotówę?! Wpłynął projekt, który będzie głosowany na obecnym posiedzeniu

PILNE: Rząd obniży ceny paliw o ponad złotówę?! Wpłynął projekt, który będzie głosowany na obecnym posiedzeniu

podatek spaliny unia

Podaj dalej

To może być przełomowa decyzja, jeżeli chodzi o ceny paliw w Polsce. Do Sejmu wpłynął projekt, który zakłada, iż benzyna byłaby tańsza o 1,60 zł na litrze, a diesel nawet o 1,10 złotych. Do pełni szczęścia dla kierowców brakuje tylko jednej rzeczy – przegłosowanie tego w trakcie obrad. I rodzi się pytanie, czy jest to w ogóle możliwe?

Ceny paliw ratunkiem dla gospodarki

diesel ceny paliw
fot. freepik

Pomysł i projekt jaki został przygotowany, pochodzi z rąk posłów Lewicy. Choć ci często głosują w Sejmie podobnie, jak partia rządząca, to jednak wydaje się, że w drugą stronę ciężko będzie o nawiązanie nici porozumienia. Wedle słów polityków, którzy przedstawiali projekt, ten wprowadza ograniczenia na marże w hurcie i w detalu na ceny paliw.

– Jesteśmy realistami, więc nie obiecujemy, że benzyna będzie po 5 zł. (…) Jest przestrzeń do tego, żeby obniżyć ceny benzyny o ponad złotówkę, bo realne koszty wytworzenia benzyny z tej ropy, która jest na dzisiejszych rynkach, nie wzrosły tak, jak wzrosła cena benzyny – powiedział jeden z liderów partii, Adam Zandberg.

Lewica jest zdania, że obniżenie marży na paliwach miałoby duży wpływ na ceny wielu towarów i usług. Do tego ułatwiłoby to życie wszystkim w kraju, którzy nie mają dostępu do zorganizowanego transportu publicznego. – Następnym krokiem, który trzeba podjąć natychmiast jest inwestycja w transport publiczny – podkreśliła posłanka Magdalena Biejat.

diesel benzyna lpg ceny paliw
fot. freepik.com – blasco5

Nie będzie większości sejmowej?

Posłowie Lewicy chcą, żeby pomysł debatowany był jak najwcześniej i żeby Sejm przepchał go także jak najwcześniej. Pytanie tylko czy, ktoś w tak krótkim czasie – kilku godzin – zdąży zapzonać się z projektem i go w pełni przeanalizować. Obniżenie ceny paliw o takie wartości na pewno jest czymś, co pomogłoby kierowcom.

Jest jednak druga strona tego medalu. Co by przyniosło takie szybkie obniżenie w dalszej perspektywie. To na pewno będzie największa obawa w kontekście tego, aby zdecydować się na taki krok. Tak wazne projekty nie mogą być ogłaszane rano, a głosowane kilka godzin później. To zbyt istotna kwestia dla stabilności kraju.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News