PILNE: Rząd obniży ceny paliw. Może zrobić to już tylko w jeden sposób

PILNE: Rząd obniży ceny paliw. Może zrobić to już tylko w jeden sposób

diesel benzyna premier ceny paliw

Podaj dalej

Polski rząd już dwukrotnie reagował na wysokie ceny paliw, wprowadzając tarczę antyinflacyjną. Niewątpliwie polscy kierowcy, ale i nie tylko oni, czekają na kolejny ruch ze strony rządzących. Tutaj jednak jak zauważają eksperci zostało zrobione już bardzo wiele i wachlarz możliwości mocno się wyczerpał. Są jednak pewne furtki.

Ceny paliw wciąż da się obniżyć

Ceny paliw w Polsce to będzie masakra
fot. freepik.com

Ceny paliw to topowy temat dla obywateli w ostatnich dniach, tuż obok wojny, jaka ma miejsce na Ukrainie. Uderzają one bowiem mocno po kieszeniach kierowców, a lada moment zaczną uderzać we wszystkich. Odbije się to rykoszetem we wszystkie ceny produktów, z jakimi mamy do czynienia na sklepowych półkach.

Dlatego też wszyscy czekają, czy rząd zareaguje w jakiś sposób. Na razie jest milczenie i odbieganie od dużego krajowego problemu. Jak zauważają jednak eksperci premier i ministrowie nie podnoszą tego tematu, bo mają niejako związane ręce. Zrobili już bardzo dużo wcześniej, a nie mogli spodziewać się, że taka sytaucja jaka jest teraz będzie miała miejsce.

Trzeba pamiętać, że dzięki tarczy antyinflacyjnej dalej płacimy około złotówkę mniej, niż realnie moglibyśmy płacić. Nie ma co wierzyć w to, że rząd całkowicie zniesie VAT, który już wynosi 1,08 zł. Tak samo nie można wierzyć w to, że zniesiona zostanie akcyza. Wszystko to trafiłoby w obywateli z zupełnie innej strony, z nadwyżką. Jest jeszcze opłata emisyjna w wysokości 8 groszy, ale czy zniesienie jej ma sens? Nikt tego nawet nie zauważy przy takiej dynamice zmian ceny paliw.

diesel paliwo ceny

Czas na ruchy ze strony NBP

Teraz rząd może przyczynić się ”rękami” NBP do tego, aby ceny paliw zostały obniżone. Chodzi o umocnienie złotówki, a więc obniżenie ceny za dolara i euro. To dość szybko może przełożyć się na to, że diesel i benzyna będą tanieć. Warto zauważyć, że w ostatnich dniach euro potaniało 0 22 grosze, a dolar także zanotował spadek.

Niektóre ruchy ze strony NBP mają jednak gorsze odbicie dla wielu obywateli. Chociażby mowa o fakcie podnoszenia stóp procentowych. Co z tego, że dana osoba zapłaci nieco mniej na stacji paliw, jak jej kredyt pójdzie w górę o kilkadziesiąt bądź kilkaset złotych do góry. Zatem ciężko znaleźć tak naprawdę złoty środek dla wszystkich obywateli. Nadziei jednak należy już tylko i wyłącznie szukać w umocnieniu złotego.

paliwo ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News