PILNE: Rząd nie obniży ceny paliw! Kierowcy w Polsce są skazani już na coraz wyższe płatności za diesel, benzynę i LPG na stacjach

PILNE: Rząd nie obniży ceny paliw! Kierowcy w Polsce są skazani już na coraz wyższe płatności za diesel, benzynę i LPG na stacjach

ceny paliw rzad

Podaj dalej

Przed kilkoma dniami pojawiła się informacja, że polski rząd jest skłonny obniżyć ceny paliw. Taką informację przekazał rzecznik rządu, który rozbudził nadzieje wśród kierowców. Tak jak szybko pojawiła się nadzieja na zamrożenie kosztów diesla, benzyny i LPG, tak szybko bańka mydlana pękła. Nie będzie żadnego regulowania kwot na stacjach przez rządzących.

Ceny paliw nie będą regulowane

diesel ceny paliw benzyna
fot. freepik

Rzecznik rządu Piotr Müller szybko sprostował swoje słowa, jeżeli chodzi o ceny paliw. Wycofał się po kilku godzinach z tego, że rząd rozważa zamrożenie kosztów tankowania do pewnego poziomu. Podkreślił tym razem, iż instrumenty obniżające ceny, takie jak obniżenie akcyzy i podatku, obowiązują i będą obowiązywać do końca lipca.

Tym samym Polacy nie mają co liczyć na to, że drożej płacić za diesel, benzynę czy LPG już nie będą. Czerwiec ma być jeszcze droższym miesiącem pod względem tankowania niż maj i wszystkie poprzednie miesiące. Zwłaszcza jeżeli chodzi o benzynę, bo to właśnie ona ma z tygodnia na tydzień pobijać swoje rekordy. Taniego tankowania przez najbliższe miesiące nie będzie.

Zamrożenie ceny paliw wprowadzono m.in. na Węgrzech, ale zrobiono to znacznie wcześniej i na znacznie niższym poziomie. Niektórzy eksperci uważają, że to jeden z kluczowych powodów, który doprowadził do tego, że kraj ten nie mierzy się z wysoką inflacją. U nas na ratowanie gospodarki w ten sposób ewidentnie jest już zbyt późno. Z kolei sama tarcza antyinflacyjna choć jest, to jest rzeczną zapomnianą.

diesel ceny paliwa
fot. freepik

Dla rządu to ostatnia deska ratunku

Oczywiście nie można wykluczyć, że zamrożenie ceny paliw w Polsce będzie. O tym jednak może zdecydować niedaleka przyszłość. Jeżeli inflacja dalej będzie rosła, sytuacja w kraju się pogarszała, to rząd będzie zmuszony wprowadzić takie rozwiązanie. Jest to jednak decyzja niemal ostateczna, która jest rozwiązaniem wręcz kryzysowym.

Na razie zatem nie ma o nim mowy. Słowa rzecznika rządu pojawiły się w jego ustach zbyt wcześnie, przez co szybko musiał się z nich wycofać. Polskim kierowcom pozostaje zatem wciąż płacić dużą cenę na stacjach za paliwa. Na lepsze czasy nie ma co liczyć, więc warto tankować wówczas, kiedy jest chwilowy przestój w podwyżkach.

ceny paliwa lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News