PILNE: Rząd nie da więcej pieniędzy na 500+. Świadczenie dla polskich rodzin będzie coraz mniejsze

PILNE: Rząd nie da więcej pieniędzy na 500+. Świadczenie dla polskich rodzin będzie coraz mniejsze

rodzina 500+ smutek

Podaj dalej

Polski rząd przyjął właśnie nowe plany finansowania świadczenia Rodzina 500+ na kolejne lata. Dla rodziców niestety nie jest to dobra informacja, bowiem stracą na tym finansowo rok po roku. Wiadomo już, że przez najbliższe trzy lata nie jest planowane zwiększenie finansowania tego dodatku dla rodzin. Oznacza to, że otrzymane pieniądze dalej będą traciły na wartości.

500+ bez wsparcia przez rząd

500+ waloryzacja praca
fot. freepik

Każdy doskonale pamięta, jaka była idea powstania programu Rodzina 500+. Dzięki niemu miała się zwiększyć w Polsce dzietność dzieci, ale po kilku latach wiadomo już, że tak nie było. W dodatku dzieci z roku na rok ubywa – jest coraz mniej w danym roczniku. Dlatego też rząd w planach na kolejne lata przewiduje mniejsze wydatki związane ze świadczeniem.

Tak wynika z wynika z informacji zawartych w Aktualizacji Planu Konwergencji, jaki został przewidziany przez rząd. W tym i ubiegłym roku wydatek związany z wypłatą 500+ wynosi 40,2 mld złotych. Od 2026 roku przewidziany jest spadek aż o 5 procent – kwota wyniesie 38,5 mld złotych. Na domiar złego jasno z tych dokumentów wynika, że o waloryzacji można zapomnieć.

Jasno wynika z tych dokumentów, że od urodzenia do 18 roku życia jest coraz mniej dzieci w Polsce. Dlatego też coraz mniej pieniędzy będzie przeznaczone na świadczenia. To też jasny sygnał, że rząd powinien w trybie natychmiastowych pomyśleć o tym, co zrobić aby tendencja została odwrócona. To zły sygnał w kierunku bardziej odległej przyszłości.

dodatek zywnosc rodzina
fot. freepik

Pieniądz będzie tracił na wartości

To, że pozostaje kwota 500 złotych na każde dziecko oznacza jedno. Polskie rodziny wciąż będą notowały straty finansowe związane z wartością otrzymywanych pieniędzy. W porównaniu z pierwszym roki kiedy 500+ weszło w życie, dziś ten sam pieniądz jest warty jest około 340 złotych. Z roku na rok będzie to coraz mniej.

Oznacza to, że np. w 2026 roku może to być kwota już poniżej 300 złotych! Rodzice już teraz zauważają, że dodatek ten jest coraz mniej warty, bo coraz mniej można za to kupić. Trudno zatem namówić takim programem młode osoby do założenia rodziny. Nie dość, że sytuacja w kraju jest trudna, a wszystko drogie, to jeszcze sam pieniądze jest niewiele wart.

Polskie rodziny muszą liczyć na to, że nowa kadencja zmieni coś w tej kwestii. W innym przypadku z roku na rok będzie czekał nas niż demograficzny, a nas będzie po prostu coraz mniej w kraju.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News