PILNE: Rząd ma pomysł jak obniżyć cenę za paliwo! Ratunek jest prosty i pozwoli na spadek ceny za diesel i benzynę

PILNE: Rząd ma pomysł jak obniżyć cenę za paliwo! Ratunek jest prosty i pozwoli na spadek ceny za diesel i benzynę

diesel paliwo tankowanie

Podaj dalej

To może być rewolucyjny pomysł, który uratuje nie tylko Polskę, ale i Europę oraz wiele innych krajów przed wysoką ceną za paliwo. Oczywiście jak przy każdym pomyśle ma on swoich zwolenników, ale także i przeciwników. Mimo wszystko prowadzi on do jednego – obniżenia ceny za diesel oraz benzynę. A dla kierowców to obecnie najbardziej istotna rzecz.

Paliwo może znów być tanie

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Na pomysł wpadł Joe Biden wraz ze swoimi doradcami. Zakłada on tymczasowe zniesienie zakazu sprzedaży w USA paliwa z większym dodatkiem biokomponentów. Dzięki takiemu zabiegowi paliwo na stacjach będzie tańsze, ale także kraj stanie się mniej zależny od importu ropy naftowej.

Pod względem tego typu zmian zazwyczaj mają one miejsce od czerwca do połowy września. Powodem jest zwiększanie poziomu smogu przez paliwa z biokomponentami. W Stanach Zjednoczonych benzyna z piętnastoprocentowym dodatkiem etanolu jest zakazana we wspomnianych miesiącach. Odejście od biokomponentów ma być zatem plusem, choć niesie za sobą minusy.

I tutaj dochodzi do starcia dwóch frontów. Zwolennicy są zdanie, że zwiększenie etanolu w składzie benzyny nie ma większego wpływu na jakość powietrza niż ma to miejsce w wypadku innych paliw. Z kolei druga strona nie jest przekonana do takiej zmiany, bowiem 25 centów mniej nie przełoży się na noc, bowiem silnik będzie miał większe spalanie.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Pomysł którą mogą zaczerpnąć inni

Niektóre kraje mogą szukać podobnych rozwiązań w kontekście tego typu i podobnych zmian. Jeżeli chodzi o podatki czy akcyzę tutaj zostało już wykonane wiele ruchów mających na celu obniżkę. Wiadomo jaki jest tego efekt, w zasadzie żaden. Tyle tylko, że de facto płacimy znacznie mniej niż w rzeczywistości byśmy mogli. Inaczej paliwa byłyby o złotówkę droższe niż obecnie.

Zmiany w mieszkankach paliw to na pewno jakaś droga, choć czy ma większy sens? Jeżeli paliwo ma staniec o kilkadziesiąt groszy – a o tyle to będzie, to wydaje się, że szkoda zachodu. Bo przecież tylko w ostatnich dwóch dniach, diesel podrożał o 30 groszy, a benzyna o 20 groszy. Więc skoki ceny na niewiele pozwalają.

diesel paliwo cena
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News