PILNE: Rząd ma nowy plan na ceny paliw w Polsce. Morawiecki zdradził jak obniży koszty tankowania

PILNE: Rząd ma nowy plan na ceny paliw w Polsce. Morawiecki zdradził jak obniży koszty tankowania

premier ceny paliw

Podaj dalej

Od kilku dni ceny paliw przestały rosnąc i nawet zaczęły spadać. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że to tylko światełko w tunelu, które lada moment zniknie. Wszyscy mają świadomość, że kolejne miesiące wciąż nie będą kolorowe dla kierowców, a może być tylko i wyłącznie gorzej. Rząd na czele z Mateuszem Morawieckim jednak uspokajają.

Ceny paliw pod osłoną polskiego rządu

paliwo ceny paliw
fot. freepik

Wszyscy doskonale mają świadomość tego, że ceny paliw są jednym z głównych problemów inflacyjnych. Ale tak naprawdę nie jedynym, bowiem ostatnie tygodnie pokazują, że rosyjska inwazja na Ukrainę przyczynia się do wzrostu cen z różnych stron. Dlatego też ochrona naszych portfeli jest kluczowa, a to jak zawsze chce zadbać rząd.

Wciąż trzeba pamiętać o tym, że funkcjonuje tarcza antyinflacyjna, która chroni nas przed jeszcze większymi kosztami życia codziennego. To właśnie o nią został zapytany Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interia.pl. Inflacja ma rosnąć do końca roku, a tarcza kończy się w połowie wakacji. Temat ten zatem wzbudza wiele obaw, co do przyszłości. Zwłaszcza, że zamrożenie cen okazało się tylko niefortunnym chlapnięciem z ust rzecznika rządu.

– Nie jest wykluczone, że w całości albo w części przedłużymy działanie tarczy antyinflacyjnej. Przynajmniej dopóki nie ujrzymy inflacji w trendzie spadającym oraz łagodzenia skutków ataku na Ukrainę – powiedział szef rządu. Tym samym to jasny przekaz, że jeżeli nic się nie zmieni, to ceny paliw dalej będą chronione. Kierowcy od 1 sierpnia będą dalej płacili około złotówkę mniej za diesel i benzynę i około 50 groszy za LPG.

ceny paliw diesel benzna lpg
fot. freepik

Benzyna, diesel i LPG taniej do końca roku?

Tarcza antyinflacyjna będzie nas najprawdopodobniej chroniła do końca roku. Choć jak często jest to zaznaczane, pewne jej elementy mogą być pomału wycofywane w trakcie. Na tym też zależy rządowi, aby odejście od tarczy nie było nagłe, bo wtedy na nowo powstanie ”szok cenowy”, który przyczyni się w niedługim czasie do kolejnego wzrostu ceny paliw i innych rzeczy.

Pojawiają się głosy, że VAT na diesel, benzynę i LPG może nie wrócić od razu do swojego poziomu. Wcześniej jego wartość może zostać ustawiona w połowie, aby przygotować wszystkich na bardziej płynne przejście. Wiele na pewno wydarzy się w tym roku, jeżeli chodzi o tankowanie polskich kierowców. Niekoniecznie mowa tutaj o dobrych informacjach.

diesel benzyna paliwo ceny
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News