PILNE: Rząd już nie da wsparcia na paliwo. Co to oznacza w rzeczywistości dla wszystkich kierowców?

PILNE: Rząd już nie da wsparcia na paliwo. Co to oznacza w rzeczywistości dla wszystkich kierowców?

premier paliwo koszty

Podaj dalej

Paliwo w Polsce znów zaczyna odgrywać bardzo kluczową rolę dla obywateli. Rząd przez ostatnie tygodnie starał się ratować sytuację związane z jego ceną, ale wszystko spełzło na niczym. Pierwsza tarcza antyinflacyjna została wchłonięta bardzo szybko, a drugą spotkał taki sam los. Efekt jest taki, że dziś już mało kto o nich pamięta.

Wysokie ceny za paliwo

tankowanie paliwo pod korek
Shutterstock

Pierwsza tarcza antyinflacyjna została wprowadzona 20 grudnia 2021 roku. Wówczas ceny za diesel i benzynę zostały obniżone o około 25 groszy. Nie minął miesiąc i o obniżce można było zapomnieć. Ceny za paliwo wróciły do tej samej wartości. Znacznie większą obniżkę dawała druga tarcza, bowiem mowa o kwocie 60-70 groszy.

Od pierwszego lutego, a więc cztery tygodnie temu można było 95-tkę zatankować nawet za 4,99 zł/l, a diesel za 5,05 zł/l. Choć tak realnie ceny paliw były na poziomie około 5,20 zl/l. Po zaledwie około 28 dniach takie ceny są odległym snem i tylko marzeniem. Wszyscy doskonale wiemy, jak wygląda obecna sytuacja na stacjach. W rzeczywistości tak, jak było tuż przed 1 lutym.

Ceny paliw wróciły do wartości blisko 6 złotych. I tak naprawdę lada moment za paliwo znów przyjdzie płacić z szóstką z przodu. Wszystkie tarcze antyinflacyjne zostały bardzo szybko wchłonięte przez rynek. Dziś można sobie zadać pytanie, jaki był ich sens? Choć oczywiście gdyby nie one, dzisiaj płacilibyśmy za diesel i benzynę blisko 7 złotych.

Kierowcy korzystają z tego dofinansowania 120 zł na paliwo
fot. freepik.com

Rząd już nie pomoże

Tak naprawdę rząd już nie ma praktycznie żadnego realnego wachlarza możliwości, aby zapobiec rosnącym cenom. Przynajmniej w taki sposób, w jaki oferował to do tej pory. Inne pytanie, jakie można sobie zadać, to w czy w ogóle będzie jeszcze chciał reagować w to co się dzieje z cenami. Bo wbrew pozorom to dość duży kłopot.

Trzeba pamiętać o tym, że tarcza chroni do połowy wakacji, a później zostanie zniesiona. Choć wiele osób już mówi, że musi zostać przedłużona. Tyle tylko, że tak się nie da w nieskończoność i w końcu zostanie podjęta męska decyzja. Oznaczać to będzie skok ceny z dnia na dzień o złotówkę na litrze!

dystrybutor paliwo silnik diesel

To przyczyni się do kolejnego bardzo dużego skoku inflacji w Polsce. A wszyscy doskonale wiemy, jak wygląda obecnie sytuacja. Żaden sposób praktycznie nie pomaga na to, aby ją powstrzymać. A jeżeli będziemy dużo płacić za paliwo, taka sytuacja będzie się tylko niebezpiecznie nakręcać. Producenci i sprzedawcy bedą nieustannie podnosić swoje ceny.

I to zapewne nie mało patrząc na giełdę z wielu stron i ceny różnych dóbr. Wszystko drożeje w zastraszającym tempie. Jak to mawiali nasi rodzice i babcie – warto oszczędzać i trzymać pieniądze na grosze chwile.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News