PILNE: Rząd będzie karał stacje paliw za wysokie ceny paliw! I to nawet po kilka razy dziennie wysokimi sumami pieniędzy

PILNE: Rząd będzie karał stacje paliw za wysokie ceny paliw! I to nawet po kilka razy dziennie wysokimi sumami pieniędzy

diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Stacje paliw mają się czego obawiać, bowiem jeżeli ceny paliw będą zbyt wysokie, właścicieli czekają wysokie kary. Zarówno diesel, jak i benzyna przez najbliższe trzy miesiące nie mogą być sprzedawane drożej niż ustalił węgierski rząd. Kto się temu przeciwstawi, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. A obywatele bardzo chętnie i szybko zgłoszą taką rzecz.

Ceny paliw z maksymalnym poziomem

Od 15 listopada na Węgrzech obowiązują maksymalne ceny paliw na węgierskich stacjach. Diesel oraz benzyna nie będą mogły być sprzedawane powyżej 480 ft (6,08 zł) za litr. Jeszcze wczoraj na wielu stacjach ceny przekraczały ponad 500 ft/l, ale dziś wystarczy, że ktoś będzie żądał 1 ft więcej niż może i czeka go kara.

Właściciel stacji paliw może zostać ukarany karą od 100 tysięcy do 3 milionów ft, czyli od 1260 zł do prawie 38 tysięcy złotych. Co ciekawe, kontrola Narodowego Urzędu Podatków i Ceł może nałożyć niezliczoną ilość kar dziennie. Jeżeli zatem ktoś myśli, że po jednej kontroli temat będzie zamknięty, jest w ogromnym błędzie.

Jeżeli któryś właściciel będzie szedł w zaparte, że nie obniży ceny paliw, czekają go poważniejsze konsekwencje. Prawnie dany punkt będzie mógł zostać zamknięty od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Nie warto zatem próbować oszukiwać. Straty będą zdecydowanie mniejsze sprzedając taniej paliwo, niż wchodząc w konflikt z rządem.

Reakcje na drożyznę

Węgierskie rząd zdecydował się zaingerować w ceny paliw w związku z inflacją. Diesel i benzyna w ostatnim czasie zdrożały w tym kraju aż o 30 procent, co przełożyło się znacząco na życie społeczne. Oczywiście problem nie tyczy się tylko Węgier, ale wielu innych krajów na świecie – w tym Polski.

Jednak tylko ten kraj zdecydował się na tak odważne, a zarazem kontrowersyjne rozwiązanie. Zdaniem ekspertów taka decyzja nie tylko jest szokująca, ale także nie najlepsze z punkty gospodarczego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News