PILNE: Rząd, a dokładnie NBP obniży ceny paliw w Polsce. Miliony osób ta informacja jednak i tak nie ucieszy

PILNE: Rząd, a dokładnie NBP obniży ceny paliw w Polsce. Miliony osób ta informacja jednak i tak nie ucieszy

ceny paliw nbp

Podaj dalej

Ceny paliw w najbliższych dniach będą tańsze niż są obecne. Narodowy Bank Polski 6 kwietnia ma znacznie podnieść stopy procentowe, co przełoży się na umocnienie złotówki względem dolara i euro. Niestety jest też druga strona medalu – więcej pieniędzy kredytobiorcy wydadzą na swoje zobowiązania w bankach.

NBP przyczyni się do obniżki ceny paliw

ceny paliw nbp
fot. freepik

Specjaliści z branży bankowej przewidują podwyżkę stóp procentowych o 50 lub 75 pb. Wszystko przed nieustannie rosnącą inflację, która niemalże wynosi 11 procent. Rada Polityki Pieniężnej musi reagować i będzie reagować, a wszystko po to, aby nasza waluta nie stała się niczym wartym na świecie.

Jej wzmocnienie przyczyni się do tego, że euro i dolar nieco stracą na wartości. Tym samym dokonując transakcji zakupowych będzie można do Polski sprowadzić paliwo po lepszej cenie. Trzeba mieć jednak na uwadze – sytuacja może być chwilowa, bowiem tak jak zmienia się wartość ropy, tak zmienia się nieustannie wartość walut.

Mimo wszystko jak mówią analitycy z rynku paliw – dziś to jedyne narzędzie rządu do obniżki ceny paliw. Akcyza i podatek już została obniżona kilka tygodni wcześniej, a więc wachlarz możliwości praktycznie się wyczerpał. Teraz jedynie inne ruchy mogłyby zostać wykonane w kwestii ratowania cen. Na te jednak się nie zanosi, bo żaden kraj też takich nie wykonuje.

ceny paliw diesel benzyna lpg
fot. freepik

Jak zmniejszą się ceny na stacjach?

Bardzo duże znaczenie będzie miała kwestia momentu dokonywania zakupu. Ale biorąc pod uwagę najlepsze scenariusze ceny hurtowe paliw mogą spaść o 20-30 groszy. Na pewno takie sygnały mogą cieszyć, choć z drugiej strony kto ma samochód, a przy tym kredyt na dom czy mieszkanie, mało go to satysfakcjonuje.

Zdecydowanie bardziej wolałby, aby ceny paliw pozostały takie jakie są, a kredyt nie wzrósł o 150-250 złotych w skali miesiąca. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przez ostatnie ponad pół roku rata zdążyła już wzrosnąć dla niektórych gospdoarstw domowych o ponad tysiąc złotych miesięcznie. Nie trzeba nikomu tłumaczyć jakie to ogromne obciążenie w dzisiejszych czasach.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News