PILNE: Rośnie cena za diesel i benzynę w hurcie. Czy to przypadek przed zbliżającymi się obniżkami na stacjach?

PILNE: Rośnie cena za diesel i benzynę w hurcie. Czy to przypadek przed zbliżającymi się obniżkami na stacjach?

Od 20 grudnia ceny paliw rozczarują kierowców

Podaj dalej

Diesel i benzyna już za tydzień mają być tańsze o – jak zapowiadano – nawet 30 groszy. Pytanie jednak, czy aby na pewno tak będzie, bowiem w hurcie zaczęły się dziać bardzo ”dziwne” rzeczy. Paliwa po prostu zaczęły drożeć, choć z drugiej strony w ostatnim czasie ropa na giełdzie mocno potaniała.

O ile zdrożał diesel i benzyna w hurcie?

paliwo-diesel-benzyna

Niepokojące stało się to, że w rafineriach poszły ceny paliw mocno w górę, przed zapowiadanymi obniżkami na stacjach. Nic więc dziwnego, że kierowcy śledzący te informacje zaczęli się niepokoić, czy aby na pewno obniżki będą aż tak ”atrakcyjne”. Bo mowa tutaj był pamiętajmy o kwocie około 30 groszy. Choć w obliczeniach analityków pojawiały się kwoty 15-20 groszy.

W minionym tygodniu wszystkie paliwa w Polsce potaniały. Diesel i benzyna o 4 grosze, a nawet i LPG, lecz tutaj mowa o 2 groszach. Rekordowe ceny paliw zatem za nami, a przyszłość pokaże jak szybko do nich nawiążemy. Oby tylko to nie miało jednak miejsca, bowiem ceny paliw naprawdę dały się we znaki wszystkim.

Patrząc na benzynę poszła ona dość znacząco w hurcie, bowiem aż o 16 groszy. Kosztuje ona obecnie 4 557 zł/m3, a więc około 5,61 zł/l po doliczeniu 23% stawki VAT. Co ciekawe, tydzień wcześniej była ona nawet niższa aż o… 38 gr/l. Wartu tutaj podkreślić, że i tak utrzymywały się duże ceny na stacjach. Mimo wszystko i tak płacimy mniej blisko o 4 g0 groszy niż przed miesiącem.

Diesel benzyna paliwo

Olej napędowy najistotniejszy

Diesel zdrożał podobnie, bowiem aż o 15 groszy. Jego cena wyniosła 4 775 zł za metr sześcienny. Z podatkiem mówimy tutaj o cenie już 5,87 zł/l, a więc bliskiej sześciu złotych przy potencjalnym doliczeniu marży. O ile w przypadku benzyny będzie można zobaczyć bardziej odważny krok ku obniżce, o tyle nie ma co liczyć na to samo w przypadku oleju napędowego.

A warto wspomnieć, że dla obniżenia inflacji bardziej istotna jest cena właśnie za diesel. To bowiem silniki wysokoprężne w większości transportują towary. Wchodzi w ostatni tydzień przed zapowiadanymi obniżkami. Warto z ciekawości śledzić co będzie się działo w najbliższym czasie nie tylko na stacjach, ale właśnie w rafineriach i na giełdzie. To wszystko będzie miało bardzo istotny wpływ, jeżeli chodzi o nasze tankowania na stacjach paliw.

diesel stacja paliwo

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News