PILNE: Rosja zostanie odcięta od dostawy ropy do Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych

PILNE: Rosja zostanie odcięta od dostawy ropy do Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych

rosja ropa unia europejska

Podaj dalej

Rosja już niebawem nie będzie mogła sprzedawać ropy do Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Amerykanie początkowo odrzucali taki pomysł, ale po kilku dniach zmienili zdaje i chcą pójść tym kierunkiem. Obecnie prowadzą rozmowy z krajami członkami Unii w tej kwestii, bowiem wbrew pozorom nie jest to łatwy krok.

Koniec dominacji. Rosja zostanie ze swoją ropą

stacje paliw ceny
fot. freepik

Po zmianie kierunku Stanów Zjednoczonych od razu byliśmy świadkami tego, jak zareagował rynek. Ropa na otwarcie giełdy była praktycznie 10 procent droższa, niż na jej zakończenie w piątek. Przekroczyła poziom 130 dolarów, a obecnie utrzymuje się niewiele poniżej tej wartości. To wszytko to obawy inwestorów, że Rosja zostanie nagle odcięta od eksportu.

Traderzy nie mają żadnych wątpliwości, że niemal każdy poranek to będzie wyższa cena. A ta może już niebawem przekroczyć 150 dolarów, choć mówi się nawet o kwocie 200 dolarów! I to wcale nie musi być coś wyjątkowego patrząc na obecną sytuację. Wystarczy, że pojawi się komunikat, że Rosja nie będzie sprzedawać ropy do krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Takie ceny wiadomo co oznaczają dla przeciętnego kierowcy w Polsce i nie tylko. Ruch na drogach po prostu by wygasł niemal do minimum, a samochody tylko stałyby na parkingach. Tak działoby się do czasu, aż w końcu sytuacja by się ustabilizowała. Ale to też może nie wydarzyć się szybko. Według analizy JP Morgan Chase & Co baryłka ropy brent może kosztować na koniec tego roku przynajmniej 185 dolarów.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Czy bez rosyjskiej ropy da się żyć?

To jedno z najważniejszych pytań, jakie współcześnie można zadać światu. Sami Amerykanie jeszcze nie tak dawno, bo parę dni temu, twierdzili, że nie. Dziś starają się pokazać, że Rosja może zostać wykluczona także z tej układanki. I to pomimo tego, że jest jednym z najpoważniejszych graczy na świecie. Taki cios ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych byłby bardzo odczuwalny.

Ostateczna decyzja w tej kwestii może zostać podjęta w najbliższych dniach. To też przyczyni się na pewno do kolejnych podwyżek. Strony muszą mimo wszystko mieć pewność, że będą w stanie zagwarantować odpowiednie ilości paliwa do swoich krajów. Nawet pomimo wyższych cen.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News