PILNE: Rosja zaczęła ukrywać ceny paliwa! To bardzo istotna informacja dla wszystkich polskich kierowców

PILNE: Rosja zaczęła ukrywać ceny paliwa! To bardzo istotna informacja dla wszystkich polskich kierowców

paliwa ceny ropa

Podaj dalej

Coraz więcej paliwa, coraz więcej problemów. Rosja zmaga się z ogromnym kłopotem, jeżeli chodzi o nadmiar wydobycia. A w zasadzie chodzi o kwestie tego typu, że produkt praktycznie nie schodzi i nie ma go gdzie magazynować. Efekt? Tamtejszy ministerstwo energetyki przestało upubliczniać dane o wydobyciu. Oficjalny problem to problemy techniczne.

Dużo paliwa, dużo problemu

kierowców czeka racjonowanie paliwa
fot. freepik

Rosja popadła w tzw. kłopot bogactwa o którym marzy niemal każdy kraj. Duże wydobycie ropy staje się niemożliwe z przyczyn technicznych. Nie ma tylu chętnych na zakup paliwa, nie ma go gdzie też już magazynować, a tym samym dochodzi do momentu, iż dalsze wydobycie w większej ilości traci sens. Tyle tylko, że mniejsze wydobycie wiąże się z karami.

Centralny Departament Rozdziału Kompleksu Paliwowo-Energetycznego w resorcie energetyki nie przedstawił danych o wydobyciu ropy w Rosji. Władze postanowiły nie informować o liczbie wydobytej ropy, bowiem jej ilość gwałtownie spada. Mniejsze zainteresowanie produktem z tego kraju wiąże się z mniejszym wydobyciem. A drugi kraj na świecie pod tym względem po prostu się tego wstydzi.

Utajnianie informacji ma także na celu omijanie sankcji. Utrudni to nałożenie sankcji na ropę, a taki plan ma właśnie Unia Europejska i Stany Zjednoczone. Podobnie swego czasu rozegrał to Iran, nie informując o eksporcie. Choć i tak wiadomo, że sankcje w znaczący sposób wpłynęły właśnie na niższy eksport z tego kraju.

diesel benzyna cena paliwa
fot. freepik

Polska oraz Europa odczują braku

Coraz głośniej mówi się o tym, że w najbliższym czasie może dojść nawet do… zatrzymania pracy rafinerii. Dalsze wydobycie nie będzie miało po prostu sensu względem tego, że nie ma gdzie składować paliwa. Nieoficjalnie mówi się, że eksport spadł o prawie 50 procent, a będzie tylko gorzej.

Sytuacja ma jednak drugie dno dla naszego kontynentu. Ropę z Rosji mogą potencjalnie kupować Chiny, a wtedy nie musiałby one importować jej z innych źródeł. Tym samym więcej ropy zostałoby dla Europy, a to poskutkowałoby niższymi cenami. Scenariusz jak na razie odległy, ale wcale nie można wykluczyć tego, że bardzo rzeczywisty.

LPG cena paliwa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News