PILNE: Punkty karne. Co stanie się z tymi, które obecnie mamy. Będą ważne rok czy dwa lata?

PILNE: Punkty karne. Co stanie się z tymi, które obecnie mamy. Będą ważne rok czy dwa lata?

punkty karne policja

Podaj dalej

Nowelizacja ustawy, jeżeli chodzi o punkty karne wprowadza dla wielu kierowców niejasną sytuację. Co bowiem z tymi punktami, które mamy bądź ”zdobędziemy” w najbliższym czasie? Ile trwa ich okres obowiązywania, czy zerują się one po wejściu nowych przepisów? Wszystko jest proste, ale nie zawsze logiczne i na pierwszy rzut oka zrozumiałe.

Punkty karne po nowemu

mandat policja grzywna

Jeżeli chodzi o taryfikator, ten w ostatnim czasie sporo namieszał w głowach kierowców. Najpierw wyższe mandaty, później wyższe punkty karne, a do tego wiele innych mniejszych i większych szczegółów. Dla kierowców jedną z ważniejszych rzeczy jest jednak to, co będzie działo się z ich punktami przed 17 września tego roku, a więc wejściem w życie nowej ustawy.

W nowy okres naliczania punktów karnych wejdzie ta grupa kierowców, która otrzymała ostatni mandat nie później niż 16 września 2021 roku. 17 września 2022 roku, a wiec w momencie wejścia nowych przepisów stan ich konta będzie zerowy i będą mieli czystą kartę na start. Z kolei kierowcy, którzy otrzymali punkty karne po 17 września 2021 roku do 16 września 2022 roku, zachowują wszystkie punkty w momencie wejścia nowych przepisów w życie.

Będą one kasowały się jednak nie po dwóch latach, a po roku. Czyli jeżeli ktoś otrzymał mandat np. 7 grudnia 2021 roku, skasują się one 7 grudnia 2022 roku, a nie 2023 roku. Punkty karne będą obowiązywały przez dwa lata, ale za mandat otrzymany od 17 września tego roku. Wszystkie wcześniejsze kasują się zgodnie z wcześniejszymi przepisami po 12 miesiącach.

mandat taryfikator policja
fot, policja.pl

Warto sprawdzić, jak wygląda wasz licznik

Przed kluczową datą tego roku dla kierowców, warto sprawdzić jak punkty karne wyglądają na naszym koncie i kiedy się wyzerują. Bo jeżeli ktoś ma ich np. 10, to po 17 września wystarczy jedno wykroczenie, aby stracić prawo jazdy. Maksymalna ilość punktów będzie wynosiła, bowiem już nie 10 ”oczek”, a 15.

Kalendarz i matematyka będą zatem rzeczami, z którymi trzeba będzie się na chwilę zaprzyjaźnić. Wszystko po to, aby mieć spokojną głowę w kontekście podróżowania i braku obaw o uprawnienia. Kto jednak zawsze jeździ bezpieczenie i zgodnie z przepisami, nie ma się czego obawiać. Nawet, jeżeli lekko powinie mu się noga, to jeden czy dwa mandaty niewiele dla niego zmienią. Poza kwestią finansową.

mandat kierowca taryfikator
fot, policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News