PILNE: Prześwietliliśmy noworoczne ceny paliw za diesel, benzynę i LPG! Ile zapłacimy w pierwszym 2022 roku?

PILNE: Prześwietliliśmy noworoczne ceny paliw za diesel, benzynę i LPG! Ile zapłacimy w pierwszym 2022 roku?

diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Już od kilkunastu dni było wiadomo, że cena za diesel, benzynę i LPG będzie inna z początku roku, niż na koniec poprzedniego. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że tarcza antyinflacyjna obejmowała inną obniżkę akcyzy od 1 stycznia. Ale też uwzględnione musiały zostać chociażby ceny hurtowe paliw rafineriach.

Po ile diesel, benzyna i LPG w nowym roku?

bak diesel paliwo

Jak się okazuje na stacjach paliw praktycznie nie zaszły żadne większe zmiany, jeżeli chodzi o ceny paliw. Wciąż można tankować paliwa w identycznych cenach, jak na koniec 2021 roku. Wciąż można zatankować diesel czy benzynę za 5,59 zł/l, a nawet poniżej tej kwoty. Z kolei właściciele samochodów z instalacją LPG znajdą stacje, gdzie autogaz kosztuje 2,95 zł/l i mniej.

Nie zaszły zatem jak na razie praktycznie żadne większe zmiany. Więksi operatorzy także dla utrzymania konkurencyjności praktycznie utrzymali poprzednie ceny. Jeżeli już mieli musieli podjąć jakiekolwiek decyzje, to dla bezpieczeństwa wykonali ruch w kierunku obniżenia własnej marży. Zwłaszcza, że doświadczenie mówi im jedno – i tak spokojnie będą mogli ją niebawem mogli zacząć podnosić.

To wynika z kolei z innej rzeczy. Nie uwzględniając tarczy antyinflacyjnej styczeń powinien oferować droższe paliwo, niż grudzień. Nie ma zatem potrzeby wykonywania większych ruchów w pierwszych dniach nowego roku i zrażania do siebie klientów. Zwłaszcza, że to kwestie groszowe, które będzie można łatwo nadrobić w kolejnych dniach.

diesel benzyna LPG ceny paliw

Optymistyczne prognozy na najbliższy tydzień

W najbliższych dniach praktycznie nic nie powinno się zmienić, jeżeli chodzi o ceny tankowania. Diesel, benzyna i LPG będą utrzymywane na podobnym poziomie, a jeżeli zaczną rosnąć to bliżej środka miesiąca. Nie ma jednak mowy, że wzrosty będą takie jak w przyszłym roku. Z dnia na dzień na pewno nie obudzimy się z różnicą 15-20 groszy na litrze.

Kierowcy mogą zatem spać spokojnie i obserwować co się będzie działo w dalszej perspektywie. Na razie doszliśmy do momentu pewnej stabilizacji, którą wspomaga tarcza antyinflacyjna. Pierwszy kwartał miesiąca nie powinien sprawić dużego zaskoczenia dla kierowców. Choć patrząc na ostatnie dwa lata nie można być tak naprawdę niczego pewnym.

diesel paliwo benzyna

Sytuacje bywały bardzo dynamiczne i co najważniejsze zmieniały się o ile nie z dnia na dzień, to praktycznie z tygodnia na tydzień. Pocieszające może być to, że nie oznacza to, iż diesel, benzyna czy LPG wyłącznie zdrożeje. Może być sytuacja taka, że wszystkie paliwa będą tańsze! I tak naprawdę na takie informacje wyłącznie czekamy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News