PILNE: Przegląd samochodu w Polsce to kpina. Kierowcom skończy się taryfa ulgowa na podbicie dowodu rejestracyjnego

PILNE: Przegląd samochodu w Polsce to kpina. Kierowcom skończy się taryfa ulgowa na podbicie dowodu rejestracyjnego

przeglad samochodu badanie

Podaj dalej

Nie od dziś wiadomo, jak w Polsce wygląda przegląd samochodu i nie ma co się nad tym głębiej rozwodzić. To się jednak skończy, a do ruchu nie zostaną dopuszczone pojazdy, których stan techniczny na to nie pozwala. Tak dzieje się już na zachodzie, ale niestety w naszym kraju wciąż jest ciche przyzwolenie na dużą samowolkę. Badanie techniczne to po prostu kpina na czterech kołach.

Przegląd samochodu to kompromitacja systemu

przeglad samochodu stacja
fot, freepik

Jak donosi serwis autobaza.pl w Polsce w ubiegłym roku przegląd techniczny przeszło 97,7 wszystkich samochodów w kraju. Tylko 2,3 nie zostało dopuszczone do dalszego ruchu. Nie trzeba być ekspertem w branży motoryzacyjnej, żeby wiedzieć, że taki wynik jest stosunkowo bardzo, ale to bardzo niski. Dla przykładu w Niemczech aż 20 procent aut nie przechodzi pierwszego badania!

A przecież to głównie z tego kraju kupujemy samochody, w dodatku bardziej zużyte i wiekowe. To pokazuje, że przegląd samochodu w Polsce to kpina i śmianie się w twarz obecnym przepisom, które obowiązują. Widać to na drogach, słychać w rozmowie ze znajomymi i czyta się w o tym na forach internetowych, jak w rzeczywistości wygląda badanie techniczne.

Skoro w Niemczech odsetek wynosi 20 procent, a w Polsce auta są blisko 5 lat starsze niż tam, wniosek płynie jeden. Coś tutaj ewidentnie nie gra, ale mało kto chce się nad tym głębiej pochylić i zająć tym tematem. Na razie jednak nikt się do tego nie kwapi, a do tego problem jest inny – śmiesznie niska cena za sprawdzenie pojazdu.

tablcia samochod rejestracja
fot. freepik

Tam nie jedź, bo ci nie podbiją

Stacje kontroli pojazdów mają swoje problemy, tego nie da się ukryć i jest o tym bardzo głośno. Skoro przegląd samochodu kosztuje 99 złotych, to nic dziwnego, że aby przetrwać muszą rywalizować o klientów. W dodatku wypada być miłym, uprzejmym i nie stwarzać większych problemów. Inaczej klient nie wróci i nie poleci innym tego miejsca. A to będzie oznaczało jeszcze większe problemy finansowe i kłopoty w życiu prywatnym danego właściciela i jego pracowników.

Tak patologiczne zjawisko – bo trudno je inaczej nazwać, sprzyja przymykaniu oka na wiele usterek. ”To pan musi naprawić”, ”z tym niech pan nie zwleka”, ”a to trzeba pilnie wymienić”. Głównie takie wskazówki można usłyszeć, po czym dowód rejestracyjny jest podbijany i oddawany. Nic więc dziwnego, że po polskich drogach jeździ bardzo wiele samochodów, które powinny być już od jakiegoś czasu na złomie.

tablica rejestracja samochodu
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News