PILNE: Przegląd samochodu na nowych zasadach. Polacy już drżą o badanie techniczne swojego pojazdu

PILNE: Przegląd samochodu na nowych zasadach. Polacy już drżą o badanie techniczne swojego pojazdu

przeglad samochodu stacja

Podaj dalej

Żadnego kierowcę w Polsce nie omija i nie ominie przegląd samochodu. Od dłuższego czasu mówi się o zmianach, jakie mają pojawić się w kwestii corocznego badania technicznego. Głównie chodzi o kwestię podniesienia stawek za dopuszczenie auta do dalszej jazdy. Teraz jednak coraz bardziej przyświeca myśl wyższych opłat, kosztem dokładniejszego przyjrzeniu się aucie.

Przegląd samochodu będzie znacznie dokładniejszy?

parkowanie mandat samochod
fot. freepik

Stacje Kontroli Pojazdów już od dłuższego czasu alarmują, że stawki za przegląd samochodu są zbyt niskie. W zasadzie trudno się z tym nie zgodzić patrząc jak zmieniła się przez ostatnie lata wartość pieniądza. W dodatku trzeba wziąć pod uwagę, jak bardzo zmieniły się koszty utrzymania danego punktu – zwłaszcza w ostatnim czasie.

Nic więc dziwnego, że coraz głośniej jest to alarmowane. Pod koniec ubiegłego roku było głośno o podwyżkach, były protesty, a teraz… jest cisza. Ale jak zawsze bywa w tego typu przypadkach, to bardziej cisza przed burzą, niż puszczenie wszystkiego w niepamięć. Stawki może podnieść wyłącznie rząd, ale jak na razie w żadnym stopniu się do tego nie pali.

Nieoficjalnie wiadomo, że to kwestia tego, że nie sama stawka ma być zmieniona. Ma za tym pójść szereg zmian, które sprawią, że przegląd samochodu będzie wyglądał inaczej, niż ten z którym mamy do czynienia obecnie. Będzie dokładniejszy, bardziej restrykcyjni, a samochody które nie nadają się do jazdy, po prostu nie otrzymają pozytywnego badania. I niemożliwe będzie otrzymanie go na ”piękne oczy”, a więc nie będzie sensu wysyłania żony z autem na badanie.

samochod parking inwestycja
fot. freepik

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Nie tylko wyższy mandat, nie tylko większe punkty karne i inne zmiany, jakie weszły w życie i wejdą już niebawem. Większa uwaga ma zostać skupiona również na tym, czym jeżdżą Polacy. Rząd ma w planach wyeliminowanie tzw. gruchotów, które ledwie zipią na drogach i tylko stwarzają potencjalne zagrożenie. Przegląd samochodu w tym przypadku będzie miał tylko jeden wynik.

Ma to być pewnego rodzaju bat na to, aby wyeliminować z dróg samochody, które nie będą jeździć. Odczuje to także środowisko, bowiem z reguły to samochody bardzo wiekowe, które mocno trują nasze środowisko. Plusów jest zatem dużo i trudno się nie zgodzić z tym, że taki pomysł jest strzałem w dziesiątkę. A za nim oczywiście pójdzie większa opłata za coroczny przegląd. Będzie to wówczas uzasadniona podwyżka, a nie tylko podwyżka sama w sobie.

samochod sprzedaz parking
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News