PILNE: Przed wymianą opon spójrz na te cztery liczby. Unikniesz mandatu, lawety i innych problemów po kontroli policji

PILNE: Przed wymianą opon spójrz na te cztery liczby. Unikniesz mandatu, lawety i innych problemów po kontroli policji

wymiana opon warsztat

Podaj dalej

Zbliża się moment, kiedy wielu kierowców będzie musiało udać się na wymianę opon. Zanim jednak te zostaną zamontowane, warto dokładniej im się przyjrzeć. Tym bardziej, że większość kierowców tak naprawdę nie przywiązuje do nich większej wagi. Bo skoro były to dalej są i można na nich jeździć. Nie do końca jednak tak to wygląda, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wszystko wygląda z nimi dobrze.

Takich opon lepiej nie zakładać

opony opona wymiana opon letnie zimowe
fot. freepik

Stan opon jest bardzo ważny, ale niestety nie w świadomości kierowców. To one odpowiadają niemalże w największym stopniu za nasze bezpieczeństwo. Większość osób głównie wie, że muszą one posiadać odpowiedni bieżnik. Bardziej jednak martwi to ich tym, że mogą otrzymać za to mandat, niż w obawie przed tym, że nieodpowiedni doprowadzi do zdarzenia na drodze.

Podstawowa kontrola musi być i trzeba o tym pamiętać. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzec – cztery liczby, jakie znajdują się na oponie. Nie są one przypadkowe, a mówią nam o tym, ile opony mają lat. Statystycznie żywotność opon wyceniana jest na 10 lat, choć niektórzy uważają, że po sześciu latach warto już rozejrzeć się za nowymi.

Trzeba pamiętać, że wraz z każdym rokiem opona zużywa się tracąc swoje właściwości. Dlatego też nawet jeżdżąc na danym komplecie rzadko, jazda na nich nie będzie taka sama po sześciu latach, tak jak gdy je kupiliśmy. Naturalne czynniki robią swoje i nie da się przed tym uciec. Dlatego tak ważne jest to, aby kontrolować zarówno stan opon pod tym względem.

opony mandat
fot. Freepik

Lepszy komfort jazdy

Im opona ma lepszy stan, tym także poprawia się komfort jazdy. Kierowca może pewniej poczuć się na drodze, bowiem auto wydaje się być bardziej stabilne i lepiej je czuć. Każdy ruch kierownicą staje się znacznie bardziej przyjemny. Żadnej właściciel samochodu nie powinien oszczędzać na oponach, bowiem choć nie zawsze jest to doceniany ”element” w samochodzie, to jednak kluczowy.

opony mandat
fot. Freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News