PILNE: Premier zapowiada, że diesel i benzyna będą tańsze już od grudnia! To ostatnie dni wyższych cen paliw

PILNE: Premier zapowiada, że diesel i benzyna będą tańsze już od grudnia! To ostatnie dni wyższych cen paliw

podatki morawiecki

Podaj dalej

Po ogłoszeniu tarczy inflacyjnej obniżającej m.in. cenę za diesel i benzynę wiadomo już kiedy można spodziewać się zmian na stacjach. Premier poinformował, że znacząca część instrumentów ze zmian powinna już zacząć działać w grudniu. Oznacza to, że przed nami ostatnie tygodnie większych cen paliw. Jak zmienią się one jednak w grudniu?

Premier zapowiada niższą cenę za diesel i benzynę

tankowanie diesel benzyna

Rząd w ciągu najbliższych dnia ma ogłosić ustawowe ograniczenie zysków czerpanych ze sprzedaży paliw. Tyczy się to zarówno stacji paliw, jak i samych rafinerii. Ale także państwo ma częściowo obniżyć dochody podatkowe z paliw, co także przyczyni się do niższej ceny za diesel i benzynę w trakcie tankowania. Wszystko po to, aby inflacja wyhamowała i nie doprowadziła do większej katastrofy państwa.

Tarcz inflacyjna to nic innego jak zestaw regulacji chroniących Polaków od drożyzny. Ociera się ona właśnie o paliwa, ale tyczyć się będzie także innych stref, jak m.in. cen energii. Mateusz Morawiecki powiedział, że zaproponowany program będzie miał na celu „częściowo rekompensować wzrost cen ciepła, gazu, paliw i żywności”.

Otwarte pozostaje pytanie, o jakich kwotach tutaj mowa. To jednak jak na razie wciąż pozostaje tajemnicą. Wiadomo, że obniżka o kilka groszy za diesel i benzynę nie uratuje sytuacji. Zdaniem ekspertów musi to być minimum około 50 groszy, aby miało to odzwierciedlenie w życiu codziennym. Inaczej cały program będzie tylko ratunkiem wizerunkowym.

diesel benzyna samochod

Ostatnie tygodnie wyższych cen?

Jeżeli faktycznie rząd przygotuje projekt, który pozwoli zmienić ceny paliw na stacjach, to mamy do czynienia z ostatnimi dniami cen powyżej 6 złotych za litr. Już przed świętami powinniśmy tankować znacząco taniej, co pozwoli wszystkim zaoszczędzić. W tym  tygodniu po raz kolejny widać na stacjach, że ceny poszybowały do góry.

W dużej mierze istotna jest tutaj cena za diesel, bo jak wiadomo to głównie na tym paliwie dostarczane są towary. Im wyższa cena za olej napędowy, tym drożej płacimy w sklepach m.in. za żywność.  Pytanie tylko czy po zmianach realnie zobaczymy zmiany zarówno an stacjach, jak i na sklepowych półkach.

paliwo diesel benzyna

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News