PILNE: Prawo jazdy ze zmianami. Kto zapłaci za badania lekarskie, a kto nie będzie musiał

PILNE: Prawo jazdy ze zmianami. Kto zapłaci za badania lekarskie, a kto nie będzie musiał

Prawo jazdy uprawnienia

Podaj dalej

Duża ilość kierowców w tym roku musi wymienić prawo jazdy. To wiąże się nie tylko z utratą czasu i wszelkiego rodzaju formalnościami, ale także finansami. Jak to często bywa w tego typu sytuacjach jedne osoby zapłacą mniej, z kolei inne więcej. To kolejny wydatek, który wielu kierowcom może wydawać się zbędny, ale czy faktycznie taki jest?

Ile będzie kosztowała wymiana prawo jazdy?

Polskie Prawo Jazdy

To ile zapłacimy za ”nowe” prawo jazdy zależy od tego, jakie uprawnienia tak naprawdę mamy obecnie. Bo nawet jeżeli ktoś ma bezterminowy dokument wedle nowych przepisów i tak będzie musiał je wymienić, najpóźniej zrobić to musi do 2033 roku. Śpieszyć się mimo wszystko nie ma co i najlepiej zrobić to optymalnie najbliższej możliwego końcowego terminu.

I tutaj najważniejsza kwestia – kto ma bezterminowe prawo jazdy zapłaci tylko za jego wymianę. A to łączny koszt 100 złotych i 50 groszy. Oczywiście do tego trzeba doliczyć potencjalnie jeszcze zrobienie nowego zdjęcia do dokumentu. To w zaokrągleniu koszt około 50 złotych. Jeżeli jednak posiada ktoś terminowe uprawnienia będzie znacznie drożej.

Wtedy obowiązkowe zrobienie jest badań lekarskich, które określą na ile będzie wystawiony nowy dokument. Tego typu wizyta u lekarza to koszt w wysokości 200 złotych. Jeżeli stan zdrowia na to pozwala, wówczas kolejne prawo jazdy będzie wystawiane na możliwie najdłuższy okres, a więc 15 lat. Przykładowo osoby noszące okulary mogą zostać wysłane na kolejne badania np. za 5 lat.

bezterminowe prawo jazdy

Bezterminowe uprawnienia od 2028 roku

Kto posiada bezterminowe prawo jazdy może je wymienić od 2028 roku i zrobić to nie później niż w 2033 roku. Od 1 stycznia 2034 nikt już w Polsce nie będzie posiadał prawo jazdy bezterminowego. Pochwalić się będzie można tym, że nienaganny stan zdrowia pozwoli nam wyrobić nowy dokument dopiero za kolejne 15 lat.

Im rzadziej kierowca będzie odwiedzał lekarza, tym więcej na tym zaoszczędzi. Każda wizyta jest bowiem płatna, a po każdej trzeba wyrobić na nowo dokument. Oznacza to, że niektóre osoby co 5 lat mogą wydawać 300-400 złotych na nowe prawo jazdy.

dowod rejestracyjny prawo jazdy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News