PILNE: Prawo jazdy podrożeje! Ile zapłacą przyszli kierowcy za uprawnienia do prowadzenia samochodu

PILNE: Prawo jazdy podrożeje! Ile zapłacą przyszli kierowcy za uprawnienia do prowadzenia samochodu

prawo jazdy cena

Podaj dalej

Osoby, które będą chciały zdobyć prawo jazdy muszą przygotować się na większy wydatek. Już od dłuższego czasu mówiło się, że ceny pójdą w górę i nadszedł moment, w którym zaczyna się to realnie dziać. Szkoły nauki jazdy coraz śmielej decydują się podnosić koszty szkolenia kierowców, a jest to m.in. spowodowane inflacją oraz wysokimi cenami paliwa.

Prawo jazdy drożeje

kierowca kierownica samochod
fot. freepik.pl

Ceny kursów już od dłuższego czasu posiadają dość dużą rozpiętość. Najtańsze szkoły oferują przygotowanie w kwocie około 2 tysiące złotych, z kolei te bardziej profesjonale pod 3 tysiące złotych. Teraz szacuje się, że ceny pójdą od 100 do 200 złotych w górę. Oznacza to, że osoba która chce wejść w posiadanie prawo jazdy musi przygotować więcej pieniędzy.

Warto się mimo wszystko śpieszyć z podejściem do zdobycia uprawnień. Niebawem łączna cena znów może pójść w górę, bowiem coraz głośniej mówi się o podniesieniu ceny za sam egzamin na prawo jazdy. WORD-y już od kilku miesięcy apelują o to, aby wzrosły stawki, bowiem obecne są po prostu nie rentowne.

W ostatnim czasie znacząco wzrosły koszta utrzymania ośrodków – i nie tylko. Nie jest żadną tajemnicą, że utrzymują się one głównie z… niezdanych egzaminów i kolejnych płatności. Gdyby nie to można byłoby mówić już o ogromnym kryzysie, choć z drugiej strony ciężko powiedzieć, iż taki nie ma obecnie miejsca.

paliwo-stacja-benzynowa-strajk-2
fot. freepik

Pozostałe koszty związane z uprawnieniami

Obecnie egzamin praktyczny na prawo jazdy kosztuje 140 złotych, natomiast teoretyczny 30 złotych. Warto też pamiętać, że samo wydanie uprawnień kosztuje 100,50 złotych. Do tego trzeba wcześniej wywołać zdjęcie u fotografa – o ile ktoś nie ma. Łącznie zatem cały koszt oscyluje w okolicach 3 tysięcy złotych.

Polski rząd nieustannie wprowadza mniejsze bądź większe zmiany, jeżeli chodzi sam przebieg kursów czy egzaminów. Ma to na celu przygotowanie jak najlepiej każdą osobę do tego, aby pewnie czuła się za kierownicą. Wymaga to przyswojenia dużej wiedzy, ale trzeba pamiętać, że nagrodą za to jest zdrowie i życie.

kierowca jazda samochod
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News