PILNE: Prawo jazdy bardziej wartościowe dla kierowców. Zaczęli bardziej doceniać te, które już posiadają

PILNE: Prawo jazdy bardziej wartościowe dla kierowców. Zaczęli bardziej doceniać te, które już posiadają

prawo jazdy

Podaj dalej

Sformułowanie 'dobra zmiana’ nie wszystkim kojarzy się dobrze, ale jeżeli chodzi o prawo jazdy, na pewno powinno. Od kiedy weszły w życie nowe przepisy związane z madnatami i taryfikatorem, mniej kierowców traci swoje uprawnienia. Wniosek zatem płynie z tego jeden – jeździmy bezpieczniej i bardziej boimy się związanych z tym konsekwencji.

Polaków nie stać na kolejne prawo jazdy

Prawo jazdy uprawnienia

Pomysł ze zwiększeniem konsekwencji i grzywny w związku z łamaniem przepisów wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Już od pierwszego dnia wprowadzenia zmian widać gigantyczną różnicę! Jak wynika z pierwszych raportów liczba odebranego prawo jazdy zmniejszyła się aż o 82 procent w pierwszych dniach tego roku!

W nowy rok za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym uprawnienia straciło 16 osób. Z kolei 2 stycznia tego typu sytuacja miała miejsce tylko trzynaście razy. W 2021 roku sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, prawo jazdy straciło kolejno 81 i 79 kierowców.

Wniosek płynie zatem jasny – na drogach jest znacznie bezpieczniej, niż było wcześniej. Wysoki mandat, duża ilośc punktów karnych i znacznie większe konsekwencje za czyn, to wszystko bardziej przemówiło do kierowców. Zwłaszcza łatwiej odróżnić prawdziwych piratów drogowych, od tych, którym czasem mogła powinąć się noga.

prawo jazdy policja

Kolejny egzamin niemile widziany

Wiele osób doskonale wie, że kolejny egzamin na prawo jazdy nie jest niczym przyjemnym. Bo nawet jeżeli posiada się duże doświadczenie za kierownicą, nie oznacza to sukcesu. Zwłaszcza, że egzaminatorzy od takich osób wymagają znacznie więcej. W końcu to osoby, które nie potrafiły wcześniej docenić tego, co posiadały.

Sam egzamin wygląda też zupełnie inaczej dla wielu osób. Kilkanaście lat temu inaczej zdobywało się uprawnienia niż teraz. Nie zmienia się jednak jedno – jeździć trzeba było umieć wtedy i trzeba umieć teraz.

prawo jazdy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News