PILNE: Posiadasz silnik wysokoprężny? Kierowców czekają ogromne problemy finansowe. Diesel tylko dla zamożnych

PILNE: Posiadasz silnik wysokoprężny? Kierowców czekają ogromne problemy finansowe. Diesel tylko dla zamożnych

silnik wysokoprezny diesel

Podaj dalej

Duże problemy czekać będą osoby, które pod maską swojego samochodu posiadają silnik wysokoprężny. Diesel zawsze wyróżniał się tym, że przeciągał ceną, niskim spalaniem i pewnego rodzaju prostotą oraz niezawodnością. Czasy jednak się zmieniły i dziś paliwo te staje się coraz bardziej kłopotliwe dla swoich użytkowników.

Finanse dobijają silnik wysokoprężny

diesel benzyna lpg cena
fot. freepik

Obecnie posiadanie diesla wiąże się z dużymi wydatkami. Już nie tylko samo paliwo daje w kość, ale również cena za AdBlue dla osób, które muszą z niego korzystać. Już dziś mówi się, że cena za AdBlue może wzrosnąć o blisko 200 procent, a wszystko przez rosnące ceny gazu ziemnego. Także ciężko gdziekolwiek będzie znaleźć oszczędności.

Silnik wysokoprężny od zawsze kojarzył się z oszczędnościami. Byli i tacy, którzy twierdzili, że jest bardziej opłacalny od… LPG. Ale tak mówili ci, którzy głównie podróżowali na dłuższych trasach, gdzie spalanie wychodziło mniej niż 5l na 100 kilometrów. Od 2011 roku doszsedł jednak do silników diesla AdBlue, a teraz jego cena szybuje wysoko w górę. Ekologia zatem uderza w kieszeń.

W rzeczywistości wygląda to tak, że przy spalaniu 7 l/100 km, silnik zużywa AdBlue w ilości 0,2–0,35 l/100 km. Ktoś powie mało, ktoś powie dużo, ale przy rosnących wydatkach to koszt, który nikogo nie zadowala. Zwłaszcza, że jak twierdzi wiele osób – wydatek jest niejako zbędny. Mimo to obowiązkowy i nikt przed nim nie ucieknie.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.pl

Diesel powoli idzie w odstawkę

Nie ma co ukrywać, że z miesiąca na miesiąc silnik wysokoprężny staje się coraz mniej opłacalny dla właścicieli. Wysoka cena użytkowania pojazdu sprawia, że coraz bardziej odczuwalne jest posiadanie takiego samochodu. Wydatki rosną z miesiąca na miesiąc i trudno widzieć w nich koniec. Bardziej można wierzyć w to, że niebawem będzie jeszcze drożej.

Taka sytuacja zmusi wiele osób do sprzedaży auta i szukaniu alternatyw. A takimi na pewno jest benzyna oraz LPG, choć niewątpliwie samochody elektryczne też zyskują coraz bardziej w oczach kierowców. Ten i kolejny rok na pewno będzie przebiegał w kierunku zmian, ale z ich wnioskiem trzeba będzie jeszcze poczekać.

ceny paliw diesel benzyna lpg
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News