PILNE: Ponad 300 zł miesięcznie więcej wydamy na samochód! Diesel i benzyna to kropla w morzu

PILNE: Ponad 300 zł miesięcznie więcej wydamy na samochód! Diesel i benzyna to kropla w morzu

diesel pieniadze samochod

Podaj dalej

Wszyscy narzekają na cenę za diesel i benzynę, a trzymając jedną kieszeń, pieniądze wyciągane są nam z drugiej. Samochód staje się coraz grubsza skarbonką, jaką musimy nieustannie zapychać papierkowymi pieniędzmi. Już wiadomo, że ten rok upłynie pod zupełnie innym rachunkiem finansowym, niż poprzednie.

Diesel i benzyna, a samo posiadanie samochodu

Jak informują analitycy Carsmile, rata za nowy samochód wzrosła od początku roku średnio o 315 zł! To aż o 17 procent więcej rok do roku, ale przewiduje się, że przez najbliższe dwa miesiące wzrost będzie na poziomie 20 procent. Każdy miesiąc zastanawiania się to tak naprawdę strata na poziomie 35 złotych, a więc niemała kwota.

Wyliczenia wspomnianej platformy pokazują, że średni miesięczny abonament za samochód, wynosi 1750 zł netto, czyli 2153 zł brutto. Dla umów zawartych w styczniu było to 1494 zł netto, a więc 1837 zł brutto. To ogromny wzrost biorąc pod uwagę, jak o bardzo krótkim okresie mowa. Zdecydowanie nie tak pod tym względem miał zapowiadać się ten rok.

Głównym powodem są oczywiście rosnące ceny samochodów. Czas oczekiwania to często pół roku, a nawet i rok. Zdarza się, że auto można pozyskać znacznie wcześniej, ale wówczas trzeba zdecydować się na dość okrojoną wersję pojazdu. Co ciekawe, ceny pojazdów w przeszłości zmieniały się maksymalnie raz bądź dwa razy do roku. Teraz jest to miesiąc, półtora miesiąca czasu i zmiana jest tylko na niekorzyść klienta.

Czarny scenariusz do Polski?

Tego typu informacje nigdy nie napawają optymizmem. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o nasz kraj, gdzie stary diesel jest w modzie. I choć nawołuje się do kupowanie coraz nowszych samochodów, jest to po prostu niemożliwe. Do Polski głównie napływają te stare i nie potrzebne w innych krajach. A skoro Polak ma ”korzystną ofertę” to kupuje.

Zmiany pod tym względem musiałby zostać wymuszone odgórnie, a więc przepisami. Nikt jak na razie za to się nie zabiera, bowiem wszyscy doskonale wiedzą, że to bardzo drażliwy temat. Można w ten sposób stracić nie tylko zaufanie wyborców, ale także osłabić budżet państwa. Do momenty aż przepisy Unijne tego nie wymuszą, pozostanie tak jak jest obecnie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News