PILNE: Polski rząd zamrozi ceny paliw na stacjach!? Rzecznik nie ukrywa, że taki jest plan

PILNE: Polski rząd zamrozi ceny paliw na stacjach!? Rzecznik nie ukrywa, że taki jest plan

ceny paliw rzad

Podaj dalej

Rosnące ceny paliw nie umykają uwadze polskiego rządu. Sytuacja na stacjach paliw staje się coraz bardziej dramatyczna i planowane są kolejne kroki, aby załagodzić rosnący kryzys. Piotr Müller zdradził, że rozważane jest zamrożenie cen, wprowadzenie górnego pułapku, powżej którego paliwo w Polsce nie będzie sprzedawane. Jeżeli tak się stanie sytuacja stanie się bezprecedensowa.

Ceny paliw przestaną rosnąć

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Rzecznik rządu w programie „Tłit” portalu wp.pl poinformował, że ” rząd będzie szukał rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen”. Zdradził również, że nie ma wątpliwości, iż benzyna w Polsce już niebawem będzie kosztowała ponad 8 złotych. Dlatego też odpowiednie ministerstwa już teraz analizują sytuację pod kątem zamrożenia ceny paliw w Polsce.

Okazuje się, że tarcza antyinflacyjna to po prostu za mało w kontekście tego co się dzieje. Została ona szybko wchłonięta, a tak naprawdę chroni bardziej przed jeszcze wyższymi cenami. Sytuacja jednak zaczyna wymykać się spod kontroli, a to będzie prowadzić do rosnącej inflacji i kryzysu w kraju. Dlatego też rząd chce odpowiednio szybko zareagować.

Zamrożenie cen sprawi, że nawet rosnąca cena ropy czy dolara, a nawet słaba złotówka, nie zagrozi wzrostowi. Stacje paliw nie będą mogły sprzedawać diesla, benzyny, ani LPG powyżej określonej ceny przez rząd. Można zatem zakładać, że na wszystkich stacjach paliw zobaczymy te same ceny. Oczywiście sam zabieg nie jest prosty, bowiem ktoś zawsze poniesie straty i trzeba je zrekompensować.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Pół roku za późno?

Węgry na podobny krok zdecydowały się już około pół roku temu. Wtedy nie brakowało słów krytyki w ich kierunku, ale pod tym względem dziś większość ekspertów mówi, że postąpiono słusznie. W ten sposób sprawiono, że inflacja nie pędziła jak szalona, tak jak np. ma to miejsce w Polsce. To jedna z zasług tego, że dziś nie przekracza ona w tym kraju 5 procent.

W Polsce ceny paliw rosły, a tarcza antyinflacyjna została zjedzona w tydzień. Praktycznie nikt by o niej nie pamiętał, gdyby nie fakt, ile realnie by dziś kosztowało paliwo. A byłoby to jeszcze o złotówkę drożej niż obecnie, co pokazuje, że rząd musi ponownie reagować. I im szybciej zamrozi ceny, tym lepiej dla wszystkich. Pytanie tylko, na jakim poziomie to zrobi.

diesel ceny paliwa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News