PILNE: Polski rząd wprowadza zakaz na LPG! Nowe prawo uderzy w 3 miliony kierowców w naszym kraju

PILNE: Polski rząd wprowadza zakaz na LPG! Nowe prawo uderzy w 3 miliony kierowców w naszym kraju

LPG paliwo autogaz

Podaj dalej

Polscy kierowcy jeżdżący na LPG mogą lada moment spodziewać się bardzo dużych zmian. Rząd w Polsce prowadzi obecnie prace legislacyjne, które mają wprowadzić znaczące zmiany dla ponad trzech milionów kierowców. Dotyczy to wprowadzenia całkowitego zakazu importu paliw płynnych z Rosji.

Prawny zakaz na LPG z Rosji

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik

Wedle szykowanych zmian zakazem importu zostaną objęte również paliwa płynne pochodzenia rosyjskiego, w tym LPG. W Polsce na autogazie jeździ 16 procent wszystkich samochodów, a to oznacza, że praktycznie co siódmy samochód na drodze zasilany jest gazem. Mówimy zatem o czymś niezwykle istotnym względem motoryzacji.

Niektórzy importerzy w naszym kraju już wcześniej poinformowali, że rezygnują z LPG pochodzącego z Rosji. Tak zrobił m.in. Gaspol, który wydał w tej kwestii specjalny komunikat. Nie jest żadną tajemnicą, że w przypadku tego paliwa nie będzie większego problemu, jeżeli chodzi o zaspokojenie potrzeb. Można sprowadzić je z innych krajów i to z odpowiednią nadwyżką.

Nie ma zatem mowy, że jeżeli LPG nie popłynie z Rosji, to kierowców czeka kryzys. O czymś takim nie ma mowy i być mowy nie może. Autogaz może się mieć tylko i wyłącznie lepiej. Nie oznacza to jednak, że kierowcy posiadający samochody z instalacją gazową nie odczują wprowadzonych zmian. Krótko mówiąc, przyjdzie nam za to zapłacić.

autogaz lpg gaz
fot. freepik

Autogaz podrożeje

Na rynkach europejskich LPG kosztuje więcej, niż w Rosji. To oznacza, że kierowcy będą musieli liczyć się z tym, że stare ceny tego paliwa po prostu już nie wrócą. Najniższy poziom ceny nie będzie już wynosił 2,20 zł/l, czy też 2,50 zł/l, do czego już bardziej się przyzwyczailiśmy. Autogaz może ukształtować się na cenie w okolicach 3 zloty i niższa cena po prostu nigdy nie będzie miała miejsca.

To na pewno dla wielu kierowców może być szok. Ale mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, że to i tak dużo taniej, niż diesel czy benzyna. Paliwo to dalej będzie opłacalne, choć niewątpliwie cena nie będzie już taka jak kiedyś. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że wartość pieniądza się sporo zmieniła przez ostatnie dwa lata.

tankowanie lpg autogaz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News