PILNE: Polski rząd obniży cenę za paliwo?! Ile wtedy będzie kosztował diesel, benzyna i LPG?

PILNE: Polski rząd obniży cenę za paliwo?! Ile wtedy będzie kosztował diesel, benzyna i LPG?

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Niebawem paliwo w Polsce może kosztować znacznie więcej, niż obecnie widzimy na stacjach paliw. Polski rząd powoli szykuje się na taki scenariusz i bada wszelkie możliwe scenariusze ratunku. Jak wiadomo obecnie działa tarcza antyinflacyjna, która już mocno łagodzi ceny paliw. Gdyby nie ona płacilibyśmy o około złotówkę więcej, niż płacimy obecnie.

Paliwo w Polsce może być jeszcze tańsze?

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Dziś wszyscy sobie zadają pytanie, co się stanie jak paliwo w Polsce będzie po 9 czy 10 złotych. Biorąc pod uwagę polskie zarobki taka kwota jest po prostu nie do zaakceptowania przez większość obywateli. W dodatku należy pamiętać o tym, że tankowanie samochodu to jedno, ale wysoka cena za diesel i benzynę niesie kolejne problemy.

Chodzi o szeroko rozumianą gospodarkę i problemy związane z tym rosnącymi cenami. Już wiadomo, że inflacja ponownie wystrzeli, a jednym z powodów jest sytuacja na Ukrainie. Ciągnie ona za sobą tysiące kolejnych mniejszych i większych problemów. Dotyka to każdego z nas na różnych płaszczyznach w różny sposób.

Dlatego tak istotne jest to, aby przygotować pewne rozwiązana, które złagodzą sytuację z wysoką ceną za paliwo. Nieoficjalnie wiadomo, że rząd już teraz analizuje rozwiązania, jakie będzie mógł zastosować. Choć niewątpliwie wachlarz możliwości ma niewielki. VAT został już obniżony, tak samo jak i akcyza. Chodzi o zupełnie nowe warianty, które sprawią, że koszty tankowania zostaną w pewien sposób ograniczone. Oczywiście nie będą to znaczące obniżki – jeżeli już będą. Szybko mogą znów zostać wchłonięte przez cenę ropy.

diesel benzyna paliwo ceny
fot. freepik.pl

Co może zrobić rząd?

Trudno sobie wyobrazić, że podatek na paliwo będzie mniejszy, niż jest obecnie. A pamiętajmy, że wynosi już 8 procent VAT. Ruchy jakie wykonać może rząd, mogą być bardziej skierowane na rafinerie. Pomogłoby na pewno jeszcze większe umocnienie złotówki, ale to akurat jest cięższe do wykonania. Kto wie czy rząd nie zdecyduje się na odgórne ustalenie ceny paliw.

Rozwiązaniem mogą też być pewnego rodzaju rekompensaty na tankowanie. Tyle tylko, że scenariusz zwrotów może być ciężki do zrealizowania. Zadanie niewątpliwie nie jest proste dla osób, które za to odpowiadają. Zwłaszcza, że problem może narastać przez rosnącą cenę baryłki, a sam pożar może być trudy do ugaszenia.

diesel paliwo cena
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News