PILNE: Policja daje mandat i odbiera dowód rejestracyjny. Skończyło się pobłażanie kierowcom

PILNE: Policja daje mandat i odbiera dowód rejestracyjny. Skończyło się pobłażanie kierowcom

kontrola drogowa policja

Podaj dalej

Kierowcy uważajcie, bowiem możecie otrzymać mandat, a przy tym stracić dowód rejestracyjny. Policja znacznie poważniej zaczęła podchodzić do tematu bezpieczeństwa na drodze, a wszystko przez coraz szybciej zapadający zmrok. Chodzi o światła mijania, które w tym okresie pełnią niezwykle istotną rolę. Widoczność jest kluczowa dla innych uczestników ruchu, a zwłaszcza pieszych.

Mandat 200 złotych i 4 punkty karne

Wszyscy doskonale sobie zdajemy sprawę, jak nieprzyjemnie się podróżuje, gdy jedno ze świateł mijania nie świeci. Jeszcze gorzej, gdy obie lampki przepaliły się bądź zawodzi elektronika. Wtedy niezwłocznie trzeba dokonać odpowiednich napraw lub po prostu wymienić żarówkę na sprawną. Co istotne, warto je ze sobą wozić. Zwłaszcza teraz, gdy są duże skoki temperatury i wilgoć w powietrzu. Mają one tendencje do tego, że przepalają się znacznie częściej niż w innym okresie.

Bo nawet jeżeli zauważymy w trakcie jazdy, że któraś z lamp nie świeci, możemy się zatrzymać i dokonać wymiany. Nie ma co ukrywać, że w niektórych samochodach jest to mocno utrudnione i wymaga nieco pracy. Czasem nawet wizyty na serwisie, co już raczej jest zbytnią przesadą w projektowaniu pojazdu. Prosta czynność nie powinna absorbować tyle czasu i obowiązków.

Jeżeli funkcjonariusz zobaczy, że faktycznie mamy żarówkę na stanie i palimy się do jej wymiany, wówczas może jedynie upomnieć. Mandat nie będzie nam groził, tak samo jak nie będzie groziło nam odebranie dowodu rejestracyjnego. Bo wbrew pozoru za takie coś możemy go stracić. Samochód bowiem bez sprawnego oświetlenia nie nadaje się do jazdy.

Wysokość mandatu zależy od pory dnia

W przypadku świateł mijania taryfikator jest nieco zróżnicowany. Zależy o której godzinie policjant przyłapie nas na awarii oświetlenia. Jeżeli np. będzie to za dnia wówczas mandat wynosi 100 złotych i 2 punkty karne. Jeżeli jednak już jest zmrok bądź noc, wtedy będzie to dwukrotnie więcej. Suma może niewielka, ale ryzyko jakie stwarzamy na drodze jest ogromne.

Wystarczy wyobrazić sobie, że zmieniamy pas ruchu, w momencie gdy obok jedzie kierowca bez sprawnego oświetlenia. Takie sytuacje w których ktoś prowadzi auto bez sprawnych świateł dzieją się wbrew pozorom często. Dlatego policja w tym roku znacznie bardziej będzie prowadziła pod tym kątem kontrole. Lepiej nie zapominać włączyć świateł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News