PILNE: Polacy otrzymają 1 300 zł przez dwa lata na paliwo i inne potrzeby. Pieniądze mają pomóc w kryzysie

PILNE: Polacy otrzymają 1 300 zł przez dwa lata na paliwo i inne potrzeby. Pieniądze mają pomóc w kryzysie

paliwo pieniadze polska

Podaj dalej

Bezwarunkowa gotówka, która można wydać na paliwo i zupełnie inne dowolne potrzeby. Mowa o kwocie 1 300 złotych, która będzie przyznawana przez okres dwóch lat! Taki zastrzyk gotówki niewątpliwie pomoże każdemu, a otrzymać go mają wszyscy. Bez względu na dochody, status społeczny i wszystkie inne znane dziś wytyczne. Po prostu każdy!

Pieniądze na paliwo za darmo

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Mowa o tzw. bezwarunkowym dochodzi podstawowym, który wkracza do Polski. Na ten moment program ten będzie testowany na Warmii i Mazurach. Regionie najbardziej dotkniętym niskimi dochodami, ubóstwem, niską aktywnością gospodarczą i bezrobociem. Dlatego też pieniądze otrzyma grupa osób od 5 do nawet 31 tysięcy osób.

A mowa o osobach zamieszkujących takie gminy jak Barciany, Bartoszyce (gmina wiejska), Braniewo (gmina wiejska), Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol i Srokowo. Taki bezwarunkowy dochód będzie testowany przez Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Wszyscy mieszkańcy tych regionów położonych tuż przy Rosji otrzymają bezwarunkowo 1300 złotych na dwa lata.

Z pieniędzy tych nie będą w żaden sposób rozliczani. Mają im pomóc w codziennym życiu, a więc mogą za nie kupować paliwo, żywność, płacić rachunki – cokolwiek. Idea jest taka, aby region ten nie stał się ”państwem w państwie”, a cen jest taki aby możliwie jak najbardziej go rozwinąć i wesprzeć tamtejsze społeczeństwo.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Za granicą także są takie rozwiązania

Tego typu program niebawem będzie również w Katalonii. Tam będzie wyglądał on nieco inaczej, bowiem pieniądze otrzyma grupa najuboższych rodziców. Dokładnie 5 tysięcy osób będzie otrzymywać od 700-900 euro i 300 euro na dzieci przez 24 miesiące. Z kolei w Niemczech taki program już trwa. Przez trzy lata grupa 122 osób otrzymuje 1200 euro. Podobne rozwiązania miały już miejsce w Indiach czy Finlandii.

Zamysł jest jeden – sprawdzenie jak poprawi się życie ludzi w danej grupie społecznej czy lokalnej. To także odpowiedź na to, aby rządy danych krajów wiedziały, czy takie rozwiązania warto wprowadzać w ramach różnych programów. Oczywiście to rozwiązania bardzo ryzykowne, bowiem pewne osoby bardzo chętnie brałyby po prostu pieniądze za nic.

paliwo ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News