PILNE: Polacy nie będą tankowali rosyjskiego paliwa. Nadchodzą kluczowe zmiany na stacjach paliw

PILNE: Polacy nie będą tankowali rosyjskiego paliwa. Nadchodzą kluczowe zmiany na stacjach paliw

putin paliwa rosja

Podaj dalej

Na polskich stacjach ma nie być rosyjskiego paliwa. Co to tak naprawdę oznacza dla polskich kierowców? Na pewno najważniejsza informacja jest taka, że nie będziemy uzależnieni już od kraju, którym zarządza Władimir Putin. Polska planuje zagwarantować sobie dostawy z innych krajów, aby całkowicie nie musieć sięgać po rosyjską ropę.

Paliwa nie z Rosji

diesel paliwo cena
fot. freepik.pl

Premier Polski już zaznaczył, że jako kraj będziemy odchodzić od rosyjskiego paliwa. Niebawem mają odbyć się rozmowy na Bliskim Wschodzie, ale także i z innymi krajami, aby w pełni odizolować się pod tym względem od Rosjan. Oczywiście nie da się tego typu rzeczy wprowadzić z dnia na dzień, ale pod tym względem już od lat widać postępy.

Mateusz Morawiecki nawołuje także całą Unię Europejską do tego samego. Sprzeciw mocno pod tym względem wyrażają Węgry, które są mocno uzależnione od surowców z Rosji. Warto zauważyć, że niemalże 27 procent całej ropy w Unii pochodzi właśnie z tego kraju. Ale jak zauważają parlamentarzyści europejscy, jest wiele alternatyw.

Niewątpliwie najlepiej gdyby doszło do porozumienia z Iranem, ale wiadomo już, że tutaj jak na razie wstrzymano całkowicie negocjacje. Kraje ten w pewien sposób jest uzależniony od Rosji, bowiem współpracuje z nią i konkuruje na tej samej płaszczyźnie. NIeoficjalnie to właśnie przez Rosjan zdecydowano się na dłuższe zawieszenie negocjacji. Dlatego na produkcję paliwa z tamtejszej ropy na razie nie ma co liczyć.

podatek benzyna paliwo
fot. freepik.pl

Są alternatywy, ale potrzeba dużej współpracy

Jest wiele innych krajów z którymi Unia Europejska mogłaby współpracować. Głównie to kraje właśnie z Bliskiego Wschodu, ale są również kraje z Afryki. Mateusz Morawiecki apeluje o nakreślenie planu przez Unię Europejską, którą wszyscy będą podążać, odcinając raz po raz dostawy ropy z Rosji.

Wiele krajów z Unii chce udowodnić Putinowi, że są w stanie funkcjonować bez jego paliwa energetycznego. I wbrew pozorom jest teraz odpowiedni czas i moment na to, aby zacząć to udowadniać. Z miesiąca na miesiąc powinny być pod tym względem coraz większe ograniczenia, prowadzące to pełnego odcięcia.

podatek paliwo stacja paliw
fot. freepik.pl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News