PILNE: Podatek na samochód, który trzeba obowiązkowo zapłacić. Kierowcy często o nim zapominają

PILNE: Podatek na samochód, który trzeba obowiązkowo zapłacić. Kierowcy często o nim zapominają

kierowca samochod podatek

Podaj dalej

Nie wszyscy kierowcy pamiętają, iż mają w obowiązku zapłacić podatek za samochód. A zapłacić go musi praktycznie każdy, kto posiada auto w naszym kraju. Tylko niewielka grupa osób jest się w stanie uchronić, ale na tle całego kraju można uznać ją wręcz za symboliczną. A kary za sklerozę w tym przypadku są dość dotkliwe.

Podatek 2 procent

parkowanie mandat samochod
fot. freepik

Kupując samochód kierowca zobowiązany jest do tego, aby opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Krótko mówiąc – od wzbogacenia się w postaci posiadania auta. Podatek o którym mowa wynosi 2 procent od wartości rynkowej pojazdu i nowy właściciel ma 14 dni na to, aby go opłacić. Trzeba pamiętać jednak, że tylko wówczas jeżeli auto używane zostało zakupione od osoby prywatnej. Jeżeli w salonie, zasada ta nie obowiązuje.

Kiedy jeszcze nie trzeba opłacać podatku? Gdy zakupu samochodu dokonujemy na fakturę. Także zasada obowiązuje, gdy mowa o aucie o wartości rynkowej nie większej niż 1000 zł oraz pojazdów zakupionych za granicą. Również pewna grupa osób niepełnosprawnych ma ulgę.

Co się stanie, gdy podatek nie zostanie zapłacony? Kara za opóźnienia zależy od wysokości płacy minimalnej w danym roku i może być bardzo dotkliwa. W 2022 roku wynosi ona od 301 zł (1/10 płacy minimalnej) do 60 200 zł (20-krotność płacy minimalnej). Jednakże obowiązek opłaty podatku od kupna auta przedawnia się po upływie 5 lat.

samochod parking auto
fot. freepik

Będzie drożej?

Często wraca temat tego, czy podatek nie powinien być większy. Bardziej jednak pojawia się kwestia tego, czy nie powinien być on uzależniony od pojemności silnika i rocznika samochodu. Coraz częściej pojawiają się głosy, że chcąc dbać o jakoś powietrza i wyeliminować smog, trzeba pozbyć sie starych samochodów.

Dlatego też rząd co jakiś czas przypomina o tym, że taki pomysł istnieje. Prawda jest jednak taka, że jak na razie w tej kwestii nic nie jest robione. Sytuacja zatem pozostaje niezmienna. I zapewne w najbliższym czasie podatek pod tym względem się nie zmieni. Jedyne co może się zmienić to jego wartość procentowa.

samochod parking inwestycja
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News