PILNE: Podano nową cenę za diesel w hurcie w Polsce. Samochód już tylko dla bogatych

PILNE: Podano nową cenę za diesel w hurcie w Polsce. Samochód już tylko dla bogatych

diesel hurt cena paliwo

Podaj dalej

Kto ma silnik typu diesel i musi tankować olej napędowy, szczerze współczujemy. Najnowsze średnie ceny hurtowe pokazują, że dla tej grupy kierowców szykuje się cenowy armagedon. Dla wielu osób to mogą być ostatnie dni, kiedy decydują się na tankowanie samochodu. Później będzie on już tylko stał i czekał na lepsze czasy.

Diesel przekroczył psychologiczną barierę

paliwo benzyna diesel tankowanie
(fot) freepik.pl

Na dzień dzisiejszy cena w hurcie za olej napędowy wynosi 7,218,6 złotych. Oznacza to nic innego, że litr benzyny w hurcie kosztuje 7,21 zł/l, a do tego trzeba doliczyć jeszcze aktualną stawkę VAT. Mówimy zatem o kwocie bliskiej 7,80 zł/l, a nie można zapomnieć o tym, że stacja paliw musi do tego jeszcze doliczyć marżę.

Można śmiało zatem powiedzieć, że lada dzień na stacjach paliw wyświetli się ósemka z przodu. Choć dopiero ledwie co pojawiła się siódemka. To wynik tego, że w hurcie diesel zdrożał w zaledwie trzy dni o około 600 złotych. Z kolei w tydzień aż o około 1 500 złotych! Stacje paliw po prostu nie nadążają z podwyżkami cen paliw.

Nic więc dziwnego, że jadąc do pracy można spotkać inną cenę, niż z niej wracając. Korekty wprowadzane są nieustannie i tyczą się one tylko i wyłącznie podnoszenia ceny. Dlatego także ważne jest to, aby tankować jak najwcześniej, nie czekając aż zabraknie paliwa. Warto je dolewać, gdy w baku jest już połowa, a nawet więcej. O ile rzecz jasna kogoś stać jeszcze na pełen bak.

stacja paliw benzyna paliwo diesel
fot. freepik.pl

Tak naprawdę olej napędowy kosztuje już 9 złotych

Gdyby nie tarcza antyinflacyjna dziś pisalibyśmy nie o cenie 8 złotych, a o cenie 9 złotych. Dzięki rządowym obniżkom płacimy nieustannie około złotówki, a wraz z rosnącą ceną nawet ponad złotówkę. W takiej sytuacji dziś mogłyby już bić dzwony na alarm, że lada dzień litr paliwa będzie kosztował ponad 10 złotych.

Tak czy inaczej, taki scenariusz wciąż pozostaje możliwy. Nie jednak w kwestii dni, ale tygodni. Bo cena za ropę wciąż będzie rosła, a przynajmniej taki scenariusz zakładają analitycy i eksperci. Nie ma jak na razie żadnego sygnału ku temu, aby miało być inaczej. Samochód znów stanie się zatem dobrem luksusowym.

benzyna diesel paliwo
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News