PILNE: Poczta Polska rusza z kontrolami! Zapukają i sprawdzą czy powinniśmy mieć opłacony abonament radiowo-telewizyjny

PILNE: Poczta Polska rusza z kontrolami! Zapukają i sprawdzą czy powinniśmy mieć opłacony abonament radiowo-telewizyjny

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat

Podaj dalej

Zaczęło się szukanie pieniędzy. Poczta Polska rusza z kontrolami w kwestii sprawdzenia tego, kto nie płaci, a powinien opłacać abonament radiowo-tewizyjny. Trzeba być zatem przygotowanym na to, że któregoś dnia do naszych dni zapuka uprawniona osoba w celu przeprowadzenia kontroli. ”Problem” jednak jest taki, że nie ma podstawy prawnej na to, abyśmy musieli się zgodzić na taką kontrolę.

Bezsensowne kontrole. Poczta Polska rusza w kraj

kara radio w samochodzie abonament rtv brak
Freepik
– Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego – również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych – informuje Poczta Polska.

Warto wiedzieć, że kontroli nie dokonuje listonosz a pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Jeżeli ktoś zostanie przyłapany na tym, że posiada aktywny odbiornik, wówczas zapłaci 30-krotność miesięcznego abonamentu. Mało tego – niektórym przyjdzie zapłacić także zaległe składki, a więc kwota może stać się bardzo pokaźna.

Warto pamiętać, że z ustawy abonamentowej wynika, że opłatom podlega „odbiornik dostosowany do natychmiastowego odbioru programu”. Samo posiadanie telewizora czy radia nie oznacza zatem, że jesteśmy zobowiązani do płacenia. Samo posiadanie też anteny, dekodera czy talerza na balkonie, nie oznacza, że odbiór może być natychmiastowy.

kara radio w samochodzie abonament rtv brak
fot. freepik

Walka z wiatrakami

Kontrole wydają się zatem w pełni niepotrzebne. Poczta Polska może liczyć tylko na tych, co bezmyślnie poddadzą się kontroli. Takich osób zapewne nie będzie brakowało i na nich państwo zarobi. Oczywiście trzeba również pamiętać o tym, że mając świadomość korzystania w ustawowy sposób z radia czy telewizora, należy opłacać abonament.

A co z samochodami?

– Z powyższego wynika jasno, że weryfikacji trzeciej przesłanki, czyli czy stan odbiornika umożliwia natychmiastowy odbiór programu, nie sposób dokonać przez szybę samochodu, lecz poprzez rzeczywiste uruchomienie urządzenia i ustalenie, czy urządzenie zdolne jest natychmiast odebrać program. Oznacza to, że udział użytkownika samochodu w przeprowadzanej kontroli jest nieodzowny, a kontrola przeprowadzona „po cichu” przeprowadzona jest w sposób wadliwy. W obecnym stanie prawnym użytkownik samochodu nie ma obowiązku udostępniania pojazdu osobie kontrolującej – podobnie zresztą jak nie ma takiego obowiązku osoba zamieszkująca w lokalu, który miałby być poddany kontroli – powiedzieli w rozmowie z Wirtualnemeda.pl Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News