PILNE: Po tyle kosztuje diesel w hurcie! Przeliczyliśmy. Kierowcy nawet nie spodziewają się co ich czeka

PILNE: Po tyle kosztuje diesel w hurcie! Przeliczyliśmy. Kierowcy nawet nie spodziewają się co ich czeka

diesel-polska-miasto

Podaj dalej

To jak wygląda cena za diesel i benzynę w hurtowych cenach, ma kluczowe przełożenie na to, co widzimy na stacjach paliw. Dlatego tak ważne i istotne jest z punktu widzenia kierowców w Polsce, śledzenie tego jak kształtują się tam ceny. Biorąc pod uwagę najnowszy cennik powodów do zadowlenia nie mają osoby, których samochód napędza silnik wysokoprężny.

Drożeje diesel w cenie hurtowej, zdrożeje i na stacjach

diesel benzyna LPG ceny paliw

Obecnie diesel kosztuje w hurcie 4964,6 zł/m sześcienny, czyli o 9 złotych więcej niż przed tygodniem. To pokazuje, że w przypadku tego paliwa sytuacja nie wygląda najlepiej, w odniesieniu do cen na stacjach paliw. Zwiastuje to bowiem kolejną podwyżkę, która dotknie nas w najbliższym czasie.

A prognozy i tak nie są najlepsze patrząc na kolejne dni. To widać z kolei po tym co dzieje się na światowej giełdzie. Za surowiec trzeba obecnie zapłacić blisko 85 dolarów. A przecież jeszcze na zamknięciu ubiegłego tygodnia baryłka ropy była wyceniana na 82,74 USD. Po raz kolejny przełoży się podwyżka zatem na ceny w hurcie, a te na cenę za diesel na stacjach paliw.

W ostatnich dniach OPEC+ podjęło kolejną tę samą decyzję co wcześniej. Mianowicie wydobycie ropy wciąż pozostanie na tym samym poziomie co obecnie. A popyt na zapotrzebowanie zbliża się już do poziomu sprzed pandemii, czyli około  100 mln baryłek dziennie. To sprawia, że tylko rynek nakręca się wyłącznie na większe ceny w związku z większym zapotrzebowaniem.

ceny paliw diesel benzyna

Kolejny tydzień podniesie już ceny paliw

Najbliższe dni na stacjach paliw i tak zwiastują podwyżki. Według najnowszych prognoz e-petrol.pl cena benzyny Pb98 wyniesie 6,26-6,39 zł/l, a diesel będzie na poziomie 5,99-6,16 zł. Ceny zatem pójdą w górę względem poprzedniego tygodnia. Do tego pęknąć ma średnia bariera cen za oba paliwa. Obecnie jest na poziomie 5,99 zł/l i granica 6 złotych to tylko kwestia kilku dni, jak nawet nie godzin.

Co powinny zrobić kierowcy w takiej sytuacji? Jednym ratunkiem wydają się… bardziej ekonomiczna jazda i szukanie oszczędności. Już wiele osób porzuciło samochód na rzecz komunikacji miejskiej albo do pracy dojeżdżają wspólnie ze znajomymi, składając się na paliwo.

ceny paliw diesel benzyna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News