PILNE: Po ile benzyna? Dla wielu kierowców będzie to ogromne zaskoczenie

PILNE: Po ile benzyna? Dla wielu kierowców będzie to ogromne zaskoczenie

ceny paliw diesel benzna lpg

Podaj dalej

Benzyna jest już coraz bliżej tego, aby kupować ją po cenie niższej niż 6 złotych. Czwartek przyniósł dla tego paliwa kolejną obniżkę ceny w hurcie, dlatego też coraz bliżej jesteśmy powrotu do kwoty z piątką z przodu. Jak na razie taki obraz rysuje się na koniec marca, ale nie można wykluczyć, że nie będzie on urealniony.

Coraz tańsza benzyna

benzyna diesel paliwo
fot. freepik.pl

Średnia cena hurtowa wraz z VAT-em wynosi obecnie 6,11 zł/l, co już jest naprawdę na obecną chwilą dobrą ceną. Tylko w ciągu doby cena tego paliwa w hurcie spadła o kolejne 15 groszy w przeliczeniu na litry. To niewielka, ale kolejna obniżka, która w przypadku tego paliwa jest bardzo znacząca. Obniżki bowiem są codziennie i jak mówi przysłowie – grosz do grosza, a będzie kokosza.

Benzyna zatem w przyszłym tygodniu powinna być oferta w cenie 6,30-6,40 zł/l. Będzie to spadek o około 50 groszy względem tego, z czym mamy do czynienia w tym tygodniu. Dlatego też jeżeli tendencja się utrzyma, a wiele na to wskazuje, pod koniec miesiąca będziemy tankować poniżej kwoty 6 złotych.

Będzie to cena o kilkadziesiąt groszy większa, niż przed wybuchem wojny. Warto dodać, że cena bardzo realna i oddająca aktualną sytuację na rynkach. Choć tak naprawdę wiele zależy od piątkowego zamknięcia giełdy, tego co wydarzy się w weekend i tego jak otworzy się giełda w poniedziałek. Będzie to kluczowe względem tego, ile będzie kosztowała benzyna za tydzień i na początku kwietnia.

stacja paliw benzyna paliwo diesel
fot. freepik.pl

Są obawy kolejnych podwyżek

Niektórzy analitycy i eksperci informują, że to może być już kres obniżek. Benzyna, ale również i diesel mogą zatrzymać się już na tych cenach i niebawem zacząć po prostu na nowo drożeć. Jak bardzo i do jakiego poziomu, tego obecnie nikt nie przewidzi. Są jednak sygnały, że wyeliminowanie rosyjskiej ropy zacznie w końcu się odbijać.

Dlatego tak ważne jest to, aby racjonalnie podchodzić do kwestii cen. Nie będzie łatwe utrzymanie ich na odpowiednim poziomie, bowiem rynek wciąż jest bardzo chwiejny. Za tydzień o tej porze ropa może znów dobijać do ceny 120, 130 dolarów, a może nawet i więcej.

Ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News