PILNE: Po 25 kwietnia paliwo może zdrożeć o złotówkę! POPiHN alarmuje przed tym co wydarzy się w kolejnym tygodniu

PILNE: Po 25 kwietnia paliwo może zdrożeć o złotówkę! POPiHN alarmuje przed tym co wydarzy się w kolejnym tygodniu

ceny paliwo diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Cieszmy się doceniać drogie paliwo, bowiem zaraz może być bardzo drogie. Jeżeli w najbliższy poniedziałek wydarzy się to, o czym alarmują światowe media, może dojść do momentalnego załamania się ceny palwi na rynku. Przypomnijmy, że Unia Europejska ma w planach ogłoszenie embargo na rosyjską ropę. Jeżeli tak się stanie, wówczas zaczniemy życie w kolejnej już nowej rzeczywistości.

Paliwo szybko może zdrożeć o złotówkę

paliwo stacja paliw
fot. freepik

Dziś najbardziej istotne pytanie jest takie, kiedy embargo wejdzie w życie. Bo to, że wejdzie to już praktycznie nikt nie ma wątpliwości. Jeżeli nastąpi to praktycznie z dnia na dzień, odczujemy to bardzo wyraźnie, jeżeli chodzi o ceny paliw – ale i nie tylko. Znacznie lepiej i łagodniej będzie odchodzić od rosyjskiej ropy szybko, ale stopniowo. To ma zniwelować potencjalne podwyżki.

– Jeżeli przerwa importu nastąpiłaby z dnia na dzień z powodu sankcji unijnych albo zakręcenia kurka przez Rosję, prognozy sugerują, że ropa mogłaby podrożeć do około 180 dolarów za baryłkę windując cenę o około 1 zł – mówi w rozmowie z biznesalert.pl prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Leszek Wiwała.

Z drugiej strony, nawet bez embargo traderzy tacy jak Vitol i Trafigura już sami ograniczają import z Rosji. Nie potrzebują do tego decyzji politycznych, bowiem sami doskonale wiedzą, że jest to konieczne. Podobnie wygląda sytuacja z LPG, gdzie także nie da się z dnia na dzień zrezygnować z dostaw, bowiem będzie to druzgocące w skutkach. Trzeba robić to powoli, rozwijając w tym czasie łańcuchy dostaw.

paliwo benzyna diesel
fot. freepik

Unia Europejska rzuci karty na stół

Świat czeka na wybory prezydenckie we Francji i na to co po nich ogłosi Unia Europejska. Kolejne sankcje mają dotyczyć właśnie rosyjskiej ropy. W ostatnim czasie dopracowywano szczegóły związane z tą kwestią, dlatego też pozwolono sobie na dłuższe oczekiwanie w tym temacie. To także ciche wsparcie dla obecnie urzędującego prezydenta Francji, że temat sankcji nie jest poruszany.

Jak wpłynie to na paliwo i jego cenę, przekonamy się dość szybko po ogłoszeniu decyzji. Wątpliwie jednak pozostaje to, że Unia Europejska zdecyduje się na natychmiastowe embargo. Na to nie zezwoli wiele krajów, które są zbyt mocno na obecną chwilę uzależnione od rosyjskiego surowca.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News