PILNE: Po 17 maja diesel i benzyna w cenie powyżej 7,50 zł/l. Skąd tak duża kolejna podwyżka?

PILNE: Po 17 maja diesel i benzyna w cenie powyżej 7,50 zł/l. Skąd tak duża kolejna podwyżka?

benzyna diesel VAT

Podaj dalej

Diesel i benzyna lada moment wejdą na zupełnie inny pułap ceny. Oba paliwa czeka kilkudziesięciogroszowa podwyżka za sprawą tego, co od dłuższego czasu jest zapowiadane. Spotkanie na szczycie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej będzie decydujące w sprawie embargo, jakie ma zostać nałożone na Rosję.

Wzrośnie cena za diesel i benzynę

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Kiedy Unia Europejska oficjalnie ogłosi swoją decyzje, spodziewany jest wzrost gwałtowny wzrost ceny ropy na giełdzie. To z kolei jak wiadomo przełoży się na ceny paliw na stacjach. Już teraz ich ceny można uznać oscylujące w okolicach 7,30 zł/l, patrząc na ceny hurtowe. Niewiele zatem brakuje do tego, aby przekroczyły 7,50 zł/l i tak zapewne się stanie.

To jednak scenariusz możliwy na przełom następnego tygodnia. Kwestia też tego jak zareagują inne rynki na taką decyzję – zwłaszcza walutowe. Najważniejsze jednak pozostaje to, co będzie zapisane w umowie, która będzie kluczowa na całego embargo. To w znaczącym stopniu może wpłynąć na cenę za diesel i benzynę w kolejnych tygodniach.

Węgry wciąż wydają się nieugięte w kontekście zmiany decyzji, bowiem nie chcą rezygnować z rosyjskiej ropy. Unia Europejska szykuje jednak rozwiązania alternatywne, które mogą znacząco i tak zniechęcić do kupowanie rosyjskiej ropy. Nie brakuje jednak głosów, że stopniowe embargo tylko pozwoli rosji zarabiać na wzroście cen, który nastąpi.

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Na horyzoncie 8 złotych?

Obecnie nie ma większych wątpliwości, że diesel i benzyna będą kosztowały powyżej 7,50 zł/l. Pytanie jednak – co dalej? W jakiej cenie będą paliwa w czerwcu i kolejnych tygodniach. Sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że dziś ciężko przewidzieć scenariusz każdemu analitykowi i ekspertowi w temacie paliw. Rynek pokazał nie raz, że rządzi się sowimi prawami i sytuacja zmienia się szybko w każdą stronę.

Bardziej jednak realne wydaje się to, że diesel i benzyna będą dalej drożeć. Bo do tego, żeby miało być odwrotnie nie ma kompletnie żadnych przesłanek. Najważniejsza, która mogłaby doprowadzić do obniżek, to zniesienie sankcji na Iran. Ropa z tego kraju znacząco pomogłaby w kryzysie, jakie niewątpliwie jest i będzie się tylko pogłębiał.

diesel ceny paliwa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News