PILNE: Planujesz kupić używany samochód? Te zmiany zaskoczą i zniechęcą każdego potencjalnego kupca

PILNE: Planujesz kupić używany samochód? Te zmiany zaskoczą i zniechęcą każdego potencjalnego kupca

samochod-uzywany-sprzedaz

Podaj dalej

Coraz gorzej wygląda sytuacja w Polsce dla chcących kupić używany samochód. W zasadzie można śmiało rzec, iż tak źle jak obecnie, praktycznie nie było jeszcze nigdy! A chodzi o średni wiek używanych samochód w naszym kraju, który nieustannie wzrasta. Ktoś, kto kupuje auto, w zasadzie decyduje się na zakup drogiego szrota i pisze się na wieczne naprawy u mechanika.

Stach kupować samochód

dokument kierowca samochod
fot. freepik

Na dodatek w ostatnim czasie praktycznie nie ma w czym wybierać, jeżeli chodzi o rynek wtórny. Samochodów jest po prostu mało, a na dodatek źle się sprzedają i są drogie. Chętnych zatem jest niewielu, a biorąc pod uwagę ceny paliw, nic dziwnego, że mało kto chce podpisywać pak z diabłem. Bo tak można nazwać tego typu inwestycję. Stare auto to skarbonka bez dna, z której pieniądze na dodatek wypadają z każdej strony.

Import używanych aut do Polski we wrześniu zmalał o 18,2 procent. Od dziesięciu lat we wspomnianym miesiącu nie było tak niskiego wyniku. Patrząc na całe ujęcie 2022 roku łączny import po trzech kwartałach wynosi 595 115 aut i jest to o 17 procent mniejszy niż rok wcześniej.

Cały koszmar jest jednak w wieku pojazdów. Średni wiek importowanego auta we wrześniu wyniósł 12,86 roku, a średnia po 9 miesiącach podniosła się do 12,94. Na ten wynik największy wpływ miał rekordowy wiek aut osobowych, dla których średni wiek w tym roku przekroczył 13 lat, a w przypadku silników benzynowych zbliżył się do 14 lat – informuje SAMAR.

samochod-parking-inwestycja
fot. freepik

W oczekiwaniu na lepsze czasy

Jak na razie nie widać światełka w tunelu, że sytuacja w najbliższych miesiącach miałaby ulegnąć zmianie. Samochód uzywany nie dość, że będzie drożał, to do tego jego średni wiek będzie coraz starszy. O dobre auto na rynku wtórnym już jest trudno, a będzie tylko gorzej. Kierowcy muszą być przygotowani na to, że dobry pojazd będzie sporo kosztował.

tablica rejestracyjna zero cyfra przesąd pech
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News