PILNE: Piwo bezalkoholowe będzie sprzedawane od 18 lat. Branża sięga po nowe oznaczenia na butelkach

PILNE: Piwo bezalkoholowe będzie sprzedawane od 18 lat. Branża sięga po nowe oznaczenia na butelkach

piwo bezalkoholowe

Podaj dalej

Piwo alkoholowe będzie do nabycia dla osób, które ukończyły 18 rok życia. Takie oznakowania pojawią się na butelkach, bowiem zmiany wprowadza branża piwowarska. Jeszcze w tym roku producenci umieszczą na etykietach piktogramy, informujące o przeznaczeniu napoju dla osób pełnoletnich. I teraz każdy może sobie zadać pytanie czy to jest 1 kwietnia, czy ktoś sobie z nas żartuje?

Od ilu lat można kupić piwo bezalkoholowe?

piwo pizza wiek
fot. freepik

Na butelkach i puszkach piwa bezalkoholowego pojawi się oznakowane informujące, że produkt mogą spożywać wyłącznie osoby po skończeniu 18 roku życia. To odpowiedź na zyskującą popularność tego typu produktów na coraz szerszą skalę. Oczywiście piwo bezalkoholowe wciąż jest produktem, które posiada zero procent alkoholu, więc o co chodzi?

Branża piwowarska, a więc Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, postanowił wprowadzić samoregulacje. Zdecydowano, że na etykietach zostaną wprowadzone nowe znaki, lecz te które dobrze znamy. Mowa o: spożywania alkoholu po 18 roku życia, zakazu spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży oraz zakazu prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Znak ”18+” pojawi się również na piwach bezalkoholowych.

Takie działania mają charakter edukacyjny, bowiem branża czuje się odpowiedzialna za swoich klientów. Wprowadzone zmiany nie są narzucone prawnie, a więc to nie rząd wprowadza nową ustawę. Oznacza to, że branża po prostu broni się wizerunkowo przed tym, aby po piwo bezalkoholowe sięgały dzieci. Choć samemu produktowi daleko do prawdziwego piwa.

piwo od ilu lat
fot. freepik

Młodzi nie mogą przyzwyczajać się do złych nawyków

Producenci piw nie chcą, aby osoby niepełnoletnie uczyły się nawyku spożywania piwa. Bez względu na to, czy jest ono bezalkoholowe czy nie. Tak naprawdę rozchodzi się jednak o samo słowo ”piwo”, które jest w nazwie tych produktów. Zdaniem ekspertów młodzież może przyzwyczajać się w ten sposób do smaku. Do tego bardzo szybko może im się rozmyć produkt ”zero” i zaczną sięgać po butelki czy puszki z procentami.

Ekspedientka w sklepie nawet pomimo znaku 18+ i tak nie będzie miała podstaw do tego, aby nie sprzedać produktu osobie poniżej 18 roku życia. Piwo bezalkoholowo to to samo co woda, soczek, czy inny napój, więc prawnie nie może i na razie nie jest traktowany inaczej. Jeżeli ktoś odmówi sprzedaży, może mieć problemy prawne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News