PILNE: Pierwsza wypłata 800+ ze zmianami. Niektórzy rodzice otrzymają 1600 złotych na każde dziecko

PILNE: Pierwsza wypłata 800+ ze zmianami. Niektórzy rodzice otrzymają 1600 złotych na każde dziecko

800+ zloz wniosek

Podaj dalej

Już za niecałe cztery miesiąca ruszają pierwsze wypłaty świadczeń z programu Rodzina 800+. Rodzice z niecierpliwością czekają na moment, aż na ich konta wpłynie więcej pieniędzy. Styczeń jednak będzie miesiącem, w którym może nie pojawić się nie tylko 800 złotych, ale również i 500 złotych. Oznacza to, że dane gospodarstwo domowe pozostanie w pierwszym miesiącu nowego roku bez żadnego wsparcia finansowego.

Co się dzieje z 800+?

800+ premier pieniadze
x.com/Kancelaria Premiera

Dla wielu rodzin to bardzo zła wiadomość. Nie ma co się oszukiwać, ale 500+ czy 800+ stanowi i będzie stanowić bardzo istotne wsparcie w kontekście domowego budżetu. Brak pieniędzy może znacząco wpłynąć na sytuację gospodarczą w domu, jeżeli zarobki nie pozwalają na normalny byt. Nie oznacza to jednak, że takie rodziny cokolwiek stracą. Będą musiały po prostu nieco dłużej poczekać, aż sytuacja się unormuje.

Wypłata zaległych świadczeń nastąpi bowiem w miesiącu lutym. Wówczas każda rodzina otrzyma 800 złotych za ten miesiąc, ale także zaległe 800+ z poprzedniego miesiąca. Tym samym za jedno dziecko wpłynie 1600 złotych – przy dwójce będzie już to aż 3200 złotych, itd. Tym samym nawet jeżeli styczeń będzie nieco gorszym miesiące, to lutym wszyscy znacząco się odkują – i to z nawiązką.

Początkowo pojawiały się głosy, że jeżeli nie 800 złotych, to 500 złotych wpłynie na pewno w styczniu. Wówczas ZUS w kolejnym miesiącu musiałby dosłać brakujące 300 złotych do wypłacanych 800 złotych. Okazuje się jednak, że styczeń dla niektórych osób może całkowicie pozostać bez wypłaty świadczenia. Tym samym warto przygotować się już wcześniej na taką ewentualność. Nie wiadomo bowiem kogo może spotkać taki los, choć rząd chce, aby takich przypadków w ogóle nie było.

800+ dodatek rodzina
fot. freepik

Wciąż można składać wniosek

Zwiększenie świadczenia z kwoty 500 złotych do kwoty 800 złotych nastąpi automatycznie. Kto zatem już złożył wniosek i pobiera aktualnie świadczenie 500+ ma gwarancję, że na konto wpłynie także i 800+. Inaczej wygląda sytuacja u osób, które nie pobierają do dnia dzisiejszego świadczenia. W każdej chwili mogą one złożyć odpowiedni wniosek online, aby już teraz zacząć pobierać aktualny dodatek, a od stycznie zwiększony o 300 złotych.

Większa kwota przyznawana na dziecko to dla wielu polskich rodzin okazja do poprawy sytuacji finansowej w domu. Zwłaszcza u osób, które posiadają więcej niż jedno dziecko, bowiem kwota będzie jeszcze bardziej wyraźnie większa. Świadczenie to stanowi bardzo ważną rolę w Polsce, choć nie ma co ukrywać, że im ważniejszą, tym bardziej jest ono krytykowane. To z racji tego, że społeczeństwo powinno zarabiać, a nie stawać się uzależnione od państwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News