PILNE: Paliwo znów zaczęło drożeć! Diesel kosztuje dziś więcej aż o 25 groszy na litrze. Jaka jest jego cena?

PILNE: Paliwo znów zaczęło drożeć! Diesel kosztuje dziś więcej aż o 25 groszy na litrze. Jaka jest jego cena?

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

Cieszcie się tankować paliwo, jego cena tak szybko się zmienia. Piątek, tuż przed weekendem na kierowców spadła bardzo niemiła informacja, jeżeli chodzi o cenę diesel. Po kilkudniowych spadkach ceny nastąpił dość gwałtowny zwrot, który sprawił, że kierowcom przyjdzie płacić drożej. I to nie będzie kilkugroszowa podwyżka.

Paliwo drożeje

diesel paliwo cena
fot. freepik.pl

Tylko w piątek średnia cena hurtowa podskoczyła o 25 groszy na litrze. Dodając do tego VAT oraz marżę, śmiało można mówić o skoku powyżej 30 groszy na litrze! Przy pełnym baku tankowanie będzie droższe zatem blisko o 15 złotych. A mówimy tutaj ciągle o podwyżce, która ma miejsce dziś. Co dalej?

Niewątpliwie to odpowiedź na to, co się dzieje na światowych rynkach. Ropa w czwartek podrożała o 10 dolarów i nie zostało to bez odpowiedzi dnia kolejnego. Jak zawsze szybko reagują też stacje paliw, którym nie na rękę jest tracie w takiej sytuacji pieniędzy. Może być tak, że kto zatankował w piątek rano, zapłaci mniej, niż ci którzy zatankują wieczorem.

Średnia cena za diesel w Polsce wynosi dziś 6,41 zł za litr, a więc z VAT mówimy tutaj o cenie 6,92 zł/l. Dziś już zatem nie można mówić o tym, że cena za olej napędowy będzie mniejsza niż 7 złotych, bowiem do tej wartości należy doliczyć jeszcze marżę. Wygląda zatem na to, że szybko nie zobaczymy na stacjach paliw ceny za to paliwo poniżej wartości siedem.

podatek paliwo stacja paliw
fot. freepik.pl

Stacje paliw już podnoszą ceny

Istotne dla ceny za diesel będzie to, co przyniesie kolejny tydzień. Jak na razie na giełdzie cena utrzymuje się na poziomie 108 dolarów za baryłkę, a więc nie grozi nam kolejna tak duża podwyżka z dnia na dzień. Tendencja jednak teraz może być inna. Paliwo będzie drożało, ale nie z dnia na dzień, lecz co kilka dni. Koniec końców dojdzie do wysokiego poziomu w dłuższej perspektywie dni.

Bo jeżeli chodzi o cenę ropy, jej tendencja jest teraz zwyżkowa i na pewno jej cena będzie rosła. Może dziać się to jednak mniej dynamicznie, niż w momencie gdy wybuchła wojna i był niepokój. Teraz inwestorzy sa w stanie przewidzeć to co się będzie działo w perspektywie kilku dni. Na przełomie lutego i marca takiej możliwości nie było.

paliwo-syntetyczne-wraca-do-lask
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News