PILNE: Paliwo znów będzie tanie! Jest postęp porozumienia, które zmieni ceny za diesel i benzynę

PILNE: Paliwo znów będzie tanie! Jest postęp porozumienia, które zmieni ceny za diesel i benzynę

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Paliwo może przestać drożeć i wrócić do normalnej ceny. Brzmi to jak marzenie nie do spełnienia, ale wykonano bardzo istny krok porozumienia w tym kierunku. Iran jest już na najlepszej drodze do tego, aby móc wprowadzać swoją ropę na rynki, na które miał zakaz. Mowa zatem o Europie, gdzie wciąż odczuwalne są braki przy rosnącym popycie.

Ważny krok by paliw było tańsze

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Minister spraw zagranicznych Iranu poinformował, że jest wstępnie porozumienie o uwolnieniu funduszy przez banki zagraniczne. To ważny krok w kierunku dalszych sankcji, które mają zostać zniesione, a chodzi w dużej mierze o paliwo, a więc ropę którą na rynek może wprowadzić ten kraj.  Wówczas temat embargo na rosyjską ropę stałby się praktycznie faktem.

Irańska mieszanka ropy jest bardzo pożądaną przez Europę, bowiem ma podobną charakterystykę do rosyjskiej. Iran zobowiązuje się do tego, że jeżeli zostaną zniesione sankcje to zwiększy produkcję o 2,1 mln baryłek dziennie. Zostałaby w znacznym stopniu załatana luka po Rosji. Warto jednak pamiętać o tym, że Moskwa i Teheran często wspierały się na arenie międzynarodowej.

Tym samym Moskwa może przyblokować Iran. Jednakże patrząc na położenie Rosji, a na możliwości Iranu, ten stoi przed ogromną szansą. Tym samym niekoniecznie musi oglądać się na kraj, który wypada ze światowej gry. Bo współpraca z krajem takim jak Rosja może przyczynić się do tego, że Iran wciąż będzie odcięty o demokratycznego świata.

dodatek-na-paliwo
fot. freepik

Kiedy Iran może wejść do gry?

Ropa jaką może wprowadzić Iran jest niezwykle pożądaną. Niestety potrzeba czasu zanim faktycznie zostaną podpisane stosowne dokumenty, zanim zwiększy się produkcjai zanim zacznie ona trafiać na Stary Kontynent. Dlatego też nie należy spodziewać się, że w najbliższym miesiącach się coś zmieni. To scenariusz który brany jest pod uwagę w dalszej perspektywie.

Niestety takiej, że do tego momentu i tak paliwo będzie drogie. Bo ropa wciąż jest kluczowa dla świata, a jej braki są odczuwalne dla wszystkich. Diesel i benzyna do tego czasu wciąż będzie miała wahania cen takie, jakie widzimy teraz. Przez chwilę nieco będzie taniej, by później znów paliwo kosztowało znacznie drożej.

diesel benzyna paliwo ceny
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News