PILNE: Paliwo w Polsce nie będzie tańsze. Zapadła kluczowa decyzja, która dotknie wszystkich kierowców

PILNE: Paliwo w Polsce nie będzie tańsze. Zapadła kluczowa decyzja, która dotknie wszystkich kierowców

diesel-paliwo-tankowanie-1

Podaj dalej

Nie na takie informacje, jeżeli chodzi o paliwo czekali kierowcy. Okazuje się, że nie ma co liczyć na to, że sytuacja z cenami na stacjach paliw w najbliższych miesiącach się poprawi. Taką decyzję podjęły Stany Zjednoczone, a ma ona wpływ nie tylko na nich, ale równiez na Europę – w tym Polskę. Powodem jest wycofanie się z chęci nawiązania porozumienia nuklearnego z Iranem.

Cena za paliwo nie spadnie

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Oczywiście mniejsze i większe obniżki za paliwo będą, ale nie ma co liczyć na większe przełamanie, na które wszyscy czekają. Nie będzie zatem realnego powrotu do ”starych cen”, czy nawet zbliżenia się do nich. Trzeba po prostu przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości cenowej na stacjach, którą jedno zaakceptują, inni nie.

Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia, a ma to związek z dochodzeniami prowadzonymi przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Biały Dom stanowczo wyraził się w tej kwestii, a to oznacza, że ostatnie miesiące wspólnych rozmów i negocjacji wróciły do punktu zero. – Nie powinno być żadnych warunków między ponownym wdrożeniem JCPOA a dochodzeniami związanymi z prawnymi zobowiązaniami Iranu wynikającymi z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Iran twierdzi, że nie ma ambicji nuklearnych, ale co innego wynika śledztw prowadzonych przez MAEA w sprawie śladów uranu. Znaleziono bowiem w trzech niezadeklarowanych miejscach uran, którego ten kraj powinien nie posiadać. Mało tego – Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu, co na pewno nie sprzyja dalszym rozmowom.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

Miało być więcej ropy – nie będzie

To oznacza, że Stany Zjednoczone i Europa nie mogą liczyć na Iran, jeżeli chodzi o dostawy ropy. Tym samym wszyscy pozostają ”skazani” na OPEC+ i ich grę polityczną, także przychylną bardziej Rosji. Tym samym nie ma co liczyć na to, że paliwo w najbliższym czasie będzie znacznie tańsze. O ile w ogóle jeszcze kiedyś będzie nawiązywać do starych cen.

Jest drogo i będzie drogo, dlatego trzeba szukać alternatyw. A taką ma być jazda na prąd, co też ma sprawić, że nikt nie będzie od nikogo zależny – przynajmniej aż w takim stopniu. Dlatego samochody elektryczne to przyszłość dla Europy, którą trzeba jak najszybciej rozwijać, aby kraje arabskie nie dyktowały nikomu warunków życia. Tyle tylko, że paradoks polega na tym, że np. w Holandii ładowanie pojazdu prądem jest droższe, niż bardzo drogie tankowanie paliwa.

spalanie paliwo klimatyzacja
fot, freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News