PILNE: Paliwo w Polsce nie będzie już tanieć. To początek zmian o których donosili eksperci?

PILNE: Paliwo w Polsce nie będzie już tanieć. To początek zmian o których donosili eksperci?

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

W nadchodzącym czasie paliwo na stacjach nie będzie już tanieć. Nadchodzi moment w którym kierowców czeka pewna stabilizacja na poziomie, z którym mamy obecnie do czynienia. To wynik tego, że ropa doszła już do pewnego poziomu, który wymusza tego typu sytuację na rynku. Musiałaby dalej tanieć, a jak na razie jej cena zaczyna się niepokojąco podnosić.

Paliwo złapało zadyszkę

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

W marcu dość głośno mówiło się, iż nadejdzie taki moment, w którym ropa zacznie drożeć, a wraz za nią paliwo. Ma to być wynik mniejszej ilości ropy na rynku względem potrzeb, jakie pojawiają się na świecie. Zasadne wydaje się zatem pytanie, czy właśnie nadszedł ten moment. Brent jest obecnie wyceniana na poziomie 105 dolarów, a jej cena ma tendencję wzrostową.

Na początek doprowadzi to do sytuacji, że diesel i benzyna po prostu nie będą tanieć. Z czasem mogą zacząć pojawiać się na pylonach wyższe ceny. Na początek będą to niewielkie różnice, ale z czasem kierowcy coraz bardziej będą zauważać, że paliwo po prostu drożeje. A to już niestety nie będzie dla nich dobra wiadomość. Tak samo nie będzie to dobra wiadomość dla całej szeroko rozumianej gospodarki w kraju.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że ropa będzie w cenie właściwiej kosztować poniżej 100 dolarów. W najlepszym scenariuszu można zakładać, że będzie to poziom między 100 a 105 dolarów za baryłkę. Mało realne jest jednak to, że taka wartość będzie w stanie utrzymywać się cały czas. Dlatego trzeba zakładać podwyżki, które pociągnąć za sobą ceny detaliczne.

diesel paliwo cena
fot. freepik

Do jakich wartości wzrosną ceny paliw

Na razie pozostaje się cieszyć z tego co mamy i liczyć na to, że paliwo jednak dalej będzie tanieć. Jeżeli sprawdzi się jednak scenariusz o którym mowa wyżej, wówczas diesel szybko wróci do poziomu powyżej 7 złotych, a benzyna będzie kosztować powyżej 6,50 złotych. To będzie początek zmian na stacjach paliw, a pytanie co dalej się będzie działo, nie wie nikt.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że tle jest marża modelowa, która może wyrównywać różnice, jeżeli ropa będzie drożeć. Jeżeli ona będzie spadać, to podwyżki ceny ropy nie będą tak mocno zagrażać kierowcom. Wówczas paliwo będzie utrzymywać się na danym poziomie. Jak to będzie w rzeczywistości wyglądać i który scenariusz się zrealizuje, jak zawsze pokaże sytuacja na rynku.

paliwo ceny diesel

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News