PILNE: Paliwo w Polsce będzie jeszcze tańsze! Marża rafineryjna leci w dół i już nie będzie kojarzyła się tak źle

PILNE: Paliwo w Polsce będzie jeszcze tańsze! Marża rafineryjna leci w dół i już nie będzie kojarzyła się tak źle

paliwo ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Napływ korzystnych informacji, jeżeli chodzi o paliwo w Polsce nie ma końca. Oprócz taniejącej ropy w dół idzie także inna ważna rzecz, ksztaltująca ceny paliw. A chodzi o słynną już w naszym kraju marżę farineryjną. To jej wysoki poziom utrzymywał i dalej utrzymuje ceny na wysokim poziomie. Ale sytuacja się znacząco poprawia.

Marża rafineryjna w dół, paliwo także

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.com – RobertBodnarT

Poprzednie miesiące patrząc na marże rafineryjne nie były łatwe. Osiągały one bardzo wysoki poziom, co też znacząco przekładało się na ceny paliw. Kierowcy pytali i pytają – czemu tak drogo, skoro ropa jest tania. Ano właśnie powodem były marże rafineryjne, co już szeroko komentowano, ale i też tłumaczono, dlaczego takie są.

Dziś już wiadomo, że sytuacja pod tym względem się poprawia. Tanieje nie tylko ropa, ale wraz za nią w dół idzie marża rafineryjna, a cena za paliwo coraz wyraźniej powinna się obniżać. W czerwcu wynosiła ona 34,4, a w lipcu już 18,5 (podobna jak w kwietniu)- w sierpniu powinna być jeszcze mniejsza i zbliżyć się poziomem do marca, kiedy wynosiła 10.

Ekonomiści twierdzą, że pod tym względem powinno być tylko i wyłącznie lepiej. Podobne głosy słychać z samych rafinerii. Poziom marży się obniża i z czasem powinien zbliżyć się wręcz do niewidocznego poziomu, a więc takiego jaki obowiązywał przez lata. Przy dużej marży modelowe i odejściu od tarczy antyinflacyjnej, paliwo mogłoby znów stać się rekordowo drogie. Taki scenariusz jednak nam na razie nie grozi.

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Ropa pozwala tanio tankować

Poprawia się znacząco cena ropy Brent. Jej średnia cena w ostatnim czasie to około 95 dolarów, a więc tak naprawdę taniej, niż przed 24 lutym, kiedy Rosja zaczęła atak na Ukrainę. Wysoką cenę paliw wciąż trzyma jednak marżą i ograniczenia z ropą. A to wszystko dzieje się przy wysokim popycie. Sytuacja jednak powinna się z tygodnia na tydzień normować.

spalanie paliwo klimatyzacja
fot, freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News