PILNE: Paliwo w Polsce będzie drożeć przez Rosjan. Chytry i sprytny plan Putina wszedł w realizacje. Nie pomoże nawet embargo

PILNE: Paliwo w Polsce będzie drożeć przez Rosjan. Chytry i sprytny plan Putina wszedł w realizacje. Nie pomoże nawet embargo

paliwo putin rosja

Podaj dalej

Rosja rozpoczęła odgryzanie się na reszcie świata za wprowadzane sankcje. Uderzy to niestety w paliwo, a dokładniej mówiąc w cenę za tankowanie. O sytuacji alarmuje największy handlarz ropą na świecie – Vitol. Przewiduje on, że scenariusz tego jak wygląda sytuacja obecnie, a jak może wyglądać lada dzień, może bardzo mocno zaskoczyć wszystkich na świecie.

Paliwo może podrożeć dosłownie w moment

diesel paliwo cena
fot. freepik.pl

– Ceny ropy mogą być większe biorąc pod uwagę ryzyko przerwy dostaw z Rosji – powiedział prezes Vitola Mike Muller. A Rosja ma narzędzia do tego, żeby zakłócić podaż na świecie, nawet pomimo nakładanych sankcji –  w tym embargo. Wystarczy tylko, że zacznie zmniejszać wydobycie, co właśnie zaczęła robić. Mimo, iż z OPEC+ wiąże ją inna umowa.

Na pierwszy rzut oka w liczbach nie wygląda to tak strasznie. W marcu produkcja osiągnęła 11,01 mln baryłek dziennie, a w lutym w lutym było to 11,08 mln. Refinitiv Eikon podaje, że z końcem marca wydobycie spadło nawet do 10,6 mln baryłek. Choć wydaje się to niewiele, to jednak przy tak ogromnym zapotrzebowaniu milion baryłek ropy mnie dziennie, to duża i znacząca różnica.

A wiele wskazuje na to, że Putin jeszcze bardziej będzie przykręcał kurek i grał w ten sposób politycznie na nerwach świata. Kraje OPEC+ jak na razie nie reagują na takie zachowania i idą ramie w ramie z Rosją. Nic nie wskazuje na to, że będą chciały się odwrócić od tego kraju, względem umów. Pytanie tylko na jak długo. Cena za paliwo też w końcu może przekroczyć dany próg wartości dla wielu osób.

diesel hurt cena paliwo
fot. freepik.pl

Oszczędzanie to podstawa

Międzynarodowa Agencja Energii już od dłuższego czasu apeluje, aby oszczędzać paliwo. Liczby nie kłamią i pokazują jasno, że wszystko, co najgorsze może dopiero się wydarzyć. Duży popyt, a mała podaż wymusi to, że ceny pójdą w górę, a na diesel czy benzynę może stać, być nielicznych. Dziś ciężko nawet zrozumieć, że może dojść do takiej sytuacji, ale to bardzo realny scenariusz.

Ropy w końcu może być tak mało na rynku, że jej wartość będzie bardzo wysoka. Odbije się to bardzo mocno na światowych gospodarkach, ale zwłaszcza na zwykłych ludziach. To oni najbardziej ucierpią na całych tych rozgrywkach politycznych, o których nigdy wcześniej nawet nie myślieli.

podatek ceny paliwa stacja paliw
fot. freepik.pl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News